Pospaceruj po Chropaczowie i dowiedz się więcej o historii tej dzielnicy!

Niedzielny spacer po Chropaczowie, który odbędzie się 15 sierpnia, zapowiada się ciekawie. To kolejne nietuzinkowe wydarzenie związane z projektem „Familoki 2.0”.

Ratusz Chropaczów

Spacerowaliśmy już po Lipinach, przyszła pora na najstarszą dzielnicę miasta – Chropaczów. Jakie skrywa tajemnice i zapomniane historie? Tego będzie się można dowiedzieć już niebawem, biorąc udział w wyjątkowej wycieczce.

„Powracamy do Świętochłowic, ale tym razem najstarszej dzielnicy - Chropaczowa. W 1826 roku tereny Chropaczowa nabywa rodzina Donnersmarcków, w drugiej połowie XIX wieku budują oni kopalnie Schlesien, a także hutę cynku Guidotto. Dla pracowników zakładów powstają liczne kolonie, a osada w ciągu stu lat powiększa się z 200 mieszkańców do ponad 7 tysięcy. Dla mieszkańców powstał ratusz, kościół, liczne sklepy i szkoły. Poszukamy śladów dawnych zakładów przemysłowych, porozmawiamy o tym, jak wielki kryzys odcisnął się na mieszkańcach Górnego Śląska. Poznamy bliżej śląskich rabusiów, zbójów i huncwotów, którzy grasowali na przełomie XIX i XX wieku” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Spacer po Chropaczowie odbędzie się w niedzielę 15 sierpnia o godzinie 16:00. Zbiórka przewidziana jest pod dawnym ratuszem przy ulicy Łagiewnickiej 34. Wycieczka będzie trwać około 2 godzin, a udział jest bezpłatny.

W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki proszeni są do zachowania dwumetrowych odstępów między uczestnikami oraz zakładanie masek we wnętrzach zwiedzanych obiektów.

Organizatorem projektu jest Instytut Pracy i Edukacji. Projekt Familoki 2.0 jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: Projekt „Familoki 2.0”, zdj.: Świętochłowice dawno temu
Na zdjęciu widoczna jest obecna ulica Łagiewnicka, z zabytkowym ratuszem chropaczowskim w czasach świetności.

czytaj więcej:

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Klatki

Ruszyły tegoroczne remonty klatek schodowych....

Ajska

Koniec z motocrossem i offroad'em na Ajsce....

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Ajska

Ajska i Szachta. Miejsca sentymentalne Chropaczowa

Parafie

Wielkanoc w Chropaczowie i w Piaśnikach....