Profesjonalna aranżacja wnętrz. Siedem technik, dzięki którym stworzysz idealną przestrzeń

Aranżacja wnętrz to niełatwe zajęcie, które wymaga znalezienia złotego środka pomiędzy stylistyką i funkcjonalnością. Nie istnieje – na szczęście – wzór matematyczny, którego rozwiązanie gwarantuje uzyskanie fenomenalnego efektu końcowego w konkretnej przestrzeni, jednak podobnie jak każde inne działanie, proces planowania i wykańczania wnętrz opiera się na zastosowaniu kilku podstawowych zasad. Oto siedem technik aranżacji, które warto wykorzystać!

Profesjonalna aranzacja wnetrz siedem technik dzieki ktorym stworzysz idealna przestrzen

Tworzenie głębi na bazie tekstur i materiałów

Finalny wygląd konkretnego wnętrza zależy od wielu aspektów, jednak bez wątpienia sprawne i przemyślane operowanie różnymi strukturami materiałów umożliwia uzyskanie zadowalającego wystroju w subtelny, niewymuszony sposób. To właśnie dzięki tej technice mieszkania loftowe i industrialne z chropowatymi, ceglastymi wykończeniami ścian salonów są z reguły wyposażone w meble o płaskiej fakturze. Dekoracje w nich opierają się na szklanej gładkości. Równowaga musi istnieć nie tylko w przyrodzie, lecz też i na poziomie zastosowania konkretnych materiałów.

Aranżowanie wystroju z najwyższym poziomem funkcjonalności i ergonomii

Rozlokowanie mebli i tworzenie stref o konkretnym zastosowaniu wynika z zasad utylitarności. Wygoda jest podstawą zadowolenia z przebywania w danej przestrzeni, dlatego to właśnie od technik opartych na funkcjonalności zależy to, czy codzienna praca, odpoczynek lub spędzanie czasu w gronie rodziny będzie opierało się na najwyższych standardach praktyczności użytkowej.

Kontrastowanie i ujednolicanie kolorystyki

Techniki kontrastowania i ujednolicania poszczególnych elementów wykończenia wnętrz mają przeciwstawne zastosowanie, lecz zasada ich funkcjonowania jest niemalże identyczna. Niezależnie od stylu wystroju wnętrz łączenie kolorystyk jest niezbędne. Ciemne grafitowe wykończenia podłóg muszą znaleźć balans barw w jasnych meblach, natomiast gresowe płytki do kuchni w pastelowych odcieniach będą świetnie współgrać z intensywnym kolorem ściennych kafelek, które zostaną wyłożone nad blatem kuchennym. Żonglowanie balansem barw nie jest łatwym zadaniem, ale wraz z nabywanym doświadczeniem możliwe jest przywracanie i wytrącanie danego pomieszczenia z równowagi kolorystycznej – w zależności od zamiarów i celu danego działania.

Przesycanie elementów dekoracyjnych osobistym charakterem

Wnętrza prezentowane w broszurach i gazetkach mają jedną wspólną cechę – brakuje im duszy. Nawet w pełni wykończona przestrzeń pozwala niekiedy odczuć wrażenie, że miejsce to pozbawione jest obecności właściciela, a sama estetyka wydaje się być pusta. Fakt ten warunkowany jest przez wszelkiego rodzaju dekoracje i dodatki, które rozmieszczone i wyeksponowane w odpowiednich miejscach wpływają na element składowy efektu, przez wiele osób nazywanego duszą danego pomieszczenia.

Scalenie kompozycji mebli i wykończenia wnętrz

Regały, sofy, stoły i krzesła umieszczane we wnętrzach powinny w sposób spójny współgrać z wykończeniem konkretnej przestrzeni. Najlepiej kierować się założeniami wybranych stylistyk architektonicznych, bowiem decydując się na eklektyzm łatwiej połączyć ze sobą w teorii niepasujące do siebie elementy. To lepsze rozwiązanie niż konieczność trzymania się surowości i metaliczności aranżacji wnętrza w stylu industrialnym.

Aranżacja przepływu przestrzennego

To oczywiste: każde mieszkanie różni się od siebie. Podstawową i najbardziej konkretną różnicą jest jego powierzchnia. Z tego powodu w dziedzinie aranżacji wnętrz kluczowym aspektem jest utrzymanie na wysokim poziomie przepływu przestrzennego. Za tym pojęciem kryje się stosowanie określonych działań architektonicznych, dzięki którym nawet małe kawalerki nie sprawiają wrażenia ciasnych. Wąski przedpokój lub mała łazienka z prysznicem nie oznaczają aranżacyjnej katastrofy – wystarczy postawić na konkretny typ armatury, mebli, dekoracji lub elementów optycznie powiększających całą przestrzeń.

Moderowanie oświetlenia

Natężenie i barwa oświetlenia to bezapelacyjnie najczęściej pomijany element w profesjonalnej aranżacji wnętrz. Typ lamp i wysokość ich ustawiania powinny umożliwiać modyfikowanie oświetlenia zgodnie z aktualną porą dnia, natomiast użycie punktowych stref oświetlania lub LED-ów umożliwia naturalne wpływanie na nastrój osób, które aktualnie przebywają w konkretnej przestrzeni.