Rowerem po alkoholu. Teraz to bardzo droga przejażdżka

Od początku roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Przewiduje on m.in. wysoką karę za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu. Nie do wszystkich chyba dotarła ta informacja, bo w ostatnim czasie w ręce policjantów ze Świętochłowic wpadło trzech pijanych rowerzystów. Portfel każdego z nich został mocno uszczuplony.

fot. KMP w Świętochłowicach
Świętochłowice policja mandat

Rower i alkohol to teraz bardzo kosztowana „rozrywka”. Przekonało się o tym już wielu amatorów jazdy „na dopingu”. Trzech z nich wpadło w ostatnim czasie w ręce świętochłowickich mundurowych.

- Rekordzista przekroczył granicę rozsądku, miał bowiem w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Do zdarzenia doszło w jednej z przygranicznych miejscowości, gdzie służbę pełni między innymi mundurowa ze świętochłowickiej drogówki, oddelegowana do strzeżenia bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej – informuje sierż. sztab. Paulina Wierzbicka, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach.

Funkcjonariuszka ze Świętochłowic, wraz z kolegą z patrolu, pełniła służbę w punkcie kontrolnym. Zauważyli tam rowerzystę, którego tor jazdy „pozostawiał wiele do życzenia”, więc zatrzymali go do kontroli. Od mężczyzny wyczuwana była silna woń alkoholu, a badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 2 promile. Jednak 44-latek ciągle chyba miał za mało „w czubie”, bo… jechał do sklepu po alkohol.

Kolejnych dwóch rowerzystów po procentach zatrzymano w Świętochłowicach. To 39-letni świętochłowiczanin oraz 36-letni mieszkaniec Chorzowa. Obaj wydmuchali blisko promil alkoholu. Każdy z trójki miłośników jednośladów i alkoholu zapłacił mandat w wysokości 2,5 tys zł.

Świętochłowicka policja przypomina, że od 1 stycznia 2022 r. za kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym, niż mechaniczny np. rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 a 0,5 promila) obowiązują wyższe kary. Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości 1000 złotych. Jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu), wówczas mandat wynosi 2500 złotych.