„Skok przez księdza” – jak świętowano 130-lecie poświęcenia kościoła pw. Piotra i Pawła w Świętochłowicach-Centrum

Zdj. Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Świętochłowicach
Skok przez księdza parafia Świętochłowice 2

W niedzielę 26 września przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła było gwarno i wesoło, minęło bowiem 130 lat od poświęcenia kościoła. To doniosłe wydarzenie dla parafian. Z tej okazji została odprawiona uroczysta msza święta, był czas na popołudniowe świętowanie przy kościele, a nawet sportowe wyczyny judoków!

Kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła ma niezwykłą historię. Sięga roku 1884, w którym wydarzyła się katastrofa górnicza w kopalni „Niemcy”. Po szczęśliwym uratowaniu 43 górników dziś w dzielnicy Centrum mamy wybudowaną świątynię jako wotum wdzięczności za ocalałych. Dokładnie 29 września 1891 nastąpiło poświęcenie kościoła i parafii. Od tego czasu minęło już 130 lat!

Świętowanie tego podniosłego wydarzenia rozpoczęła msza święta. Oprócz tańców, śpiewu i występu orkiestry przy kościele zorganizowano także gry i zabawy. Na zaproszenie nowego proboszcza tejże świętochłowickiej parafii – księdza Adama Bojdoła – młodzi judocy z UKS Judo Świętochłowice zaprezentowali swoje umiejętności w oryginalny sposób. Na placu kościelnym rozstawiono maty i młodzi adepci judo pod skrzydłami swego trenera Marcina Sznapki kolejno oddawali skoki. Jednak nie było to zwykłe przeskakiwanie. Tym razem skakano przez innych leżących łącznie z... księdzem. To nietuzinkowe wydarzenie przyciągnęło uwagę mieszkańców miasta i wzbudziło spore zainteresowanie.

Oprócz sportowych wyczynów nie zabrakło także wspólnego świętowania przy muzyce. Ponadto członkowie Rady Parafialnej zbierali także kolektę specjalną na remont dachu kościoła.

Skok przez księdza parafia Świętochłowice 2

czytaj więcej:

Umswiony22

Urząd Miejski w Świętochłowicach znów zamknięty dla...

Przed 1

Przedszkole Miejskie nr 1 w Świętochłowicach wznowiło...

Zlapany

Kierował mimo sądowego zakazu, a w samochodzie przewoził...

Prezentacja elfa 2 dla ks

Nowoczesny skład dla Kolei Śląskich

Umswiony

Poprzednie władze Świętochłowic przygotowały nierealny...

IMG 20191114 114305 800

Izabela Kloc: Komisja Europejska bez konkretów w sprawie...

1ba6f013b03d3119f460bad3db0fbe5d XL

Janosik odszedłby z kwitkiem