„Skok przez księdza” – jak świętowano 130-lecie poświęcenia kościoła pw. Piotra i Pawła w Świętochłowicach-Centrum

W niedzielę 26 września przy parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła było gwarno i wesoło, minęło bowiem 130 lat od poświęcenia kościoła. To doniosłe wydarzenie dla parafian. Z tej okazji została odprawiona uroczysta msza święta, był czas na popołudniowe świętowanie przy kościele, a nawet sportowe wyczyny judoków!

Kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła ma niezwykłą historię. Sięga roku 1884, w którym wydarzyła się katastrofa górnicza w kopalni „Niemcy”. Po szczęśliwym uratowaniu 43 górników dziś w dzielnicy Centrum mamy wybudowaną świątynię jako wotum wdzięczności za ocalałych. Dokładnie 29 września 1891 nastąpiło poświęcenie kościoła i parafii. Od tego czasu minęło już 130 lat!

Świętowanie tego podniosłego wydarzenia rozpoczęła msza święta. Oprócz tańców, śpiewu i występu orkiestry przy kościele zorganizowano także gry i zabawy. Na zaproszenie nowego proboszcza tejże świętochłowickiej parafii – księdza Adama Bojdoła – młodzi judocy z UKS Judo Świętochłowice zaprezentowali swoje umiejętności w oryginalny sposób. Na placu kościelnym rozstawiono maty i młodzi adepci judo pod skrzydłami swego trenera Marcina Sznapki kolejno oddawali skoki. Jednak nie było to zwykłe przeskakiwanie. Tym razem skakano przez innych leżących łącznie z... księdzem. To nietuzinkowe wydarzenie przyciągnęło uwagę mieszkańców miasta i wzbudziło spore zainteresowanie.

Oprócz sportowych wyczynów nie zabrakło także wspólnego świętowania przy muzyce. Ponadto członkowie Rady Parafialnej zbierali także kolektę specjalną na remont dachu kościoła.