Święto 11 listopada w Świętochłowicach. Co zaplanowano?

W sobotę, 11 listopada 2023 r., obchodzona będzie 105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości odbędą się także w Świętochłowicach. Co zaplanowano?

Święto 11 listopada w Świętochłowicach

Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości po raz pierwszy oficjalnie obchodzone było 11 listopada dopiero w 1937 r. Ustanowiono je pod rządami sanacji, bo tego dnia w 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich (tego samego dnia Niemcy podpisały także zawieszenie broni kończące I wojnę światową). Choć już 7 listopada 1918 r. powstał Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej z Ignacym Daszyńskim na czele.

Święto zostało zniesione przez Krajową Radę Narodową w 1945 r. i przywrócono je dopiero po zmianach ustrojowych w 1989 r. W tym roku obchodzić będziemy 105. rocznicę odzyskania niepodległości, a uroczystości z tej okazji odbędą się także w Świętochłowicach. Najpierw zostanie odprawiona msza za ojczyznę, a oficjalną część obchodów Narodowego Święta Niepodległości zaplanowano przy Muzeum Powstań Śląskich.

Narodowe Święto Niepodległości 2023. Harmonogram obchodów w Świętochłowicach:

  • godz. 10.00 – msza za ojczyznę w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z udziałem chóru parafialnego „Gaudete” (po mszy przemarsz przed Muzeum Powstań Śląskich)
  • godz. 11.00 – oficjalna cześć obchodów przed Muzeum Powstań Śląskich: odśpiewanie hymny narodowego, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową i przemówienia okolicznościowe (po oficjalnej części odbędzie się zaprzysiężenie klasy mundurowej ZSO)
  • godz. 13.00 – projekcja filmu „Wojciech Korfanty. Syn ziemi śląskiej” w Muzeum Powstań Śląskich
  • godz. 12.00 – 17.00 – zwiedzanie Muzeum Powstań Śląskich
Spotkania prezydenta Świętochłowic z mieszkańcami

Może Cię zainteresować:

Spotkania prezydenta Świętochłowic z mieszkańcami. Daniel Beger będzie w każdej z dzielnic

Autor: Redakcja NGS24

07/11/2023

Wojewódzkie Obchody Święta Niepodległości na Stadionie Śląskim 6

Może Cię zainteresować:

Wojewódzkie Obchody Święta Niepodległości na Stadionie Śląskim

Autor: Reklama

03/11/2023