Świętochłowice organizują zbiórki dla uchodźców z Ukrainy. Gdzie można dostarczyć dary?

Świętochłowice organizują zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy, którzy trafili do miasta. Dary zostaną również przekazane na przejścia graniczne

Fot. Stowarzyszenie Wszyscy Razem, Wszyscy Równi
Pomoc mieszkańców Świętochłowic dla Ukrainy

Świętochłowice zbierają już od drugiego dnia napaści na Ukrainę

Pierwszym pomysłodawcą zbiórki w Świętochłowicach był były wiceprezydent miasta - Adam Trzebinczyk. Już w pierwszym dniu rosyjskiej napaści na Ukrainę do władz miasta dotarła informacja o chęci pomocy, którą ostatecznie rozpoczęto kolejnego dnia.

Punkt zbiórki artykułów pierwszej pomocy i pierwszej potrzeby stworzono w w Młodzieżowym Domu Kultury, przy ul. Harcerskiej 1 w Centrum Świętochłowic. Wolontariusze mogą kontaktować się punktem pod numerem telefonu 732 663 943. Uchodźcy i ich rodziny w celu uzyskania informacji proszeni są o kontakt z infolinią (prowadzoną również w języku ukraińskim) pod numerem telefonu 695 100 677. Miasto na bieżąco informuje o najważniejszych potrzebach oraz zbiórkach na stronie oraz portalach społecznościowy Świętochłowic.

W siedzibie miejskiego koła Prawa i Sprawiedliwości również prowadzona jest zbiórka. Dary można przynosić codziennie w godzinach od 10:00 do 12:00 oraz w środy od 17:00 do 19:00. Najbardziej potrzebne są materiały opatrunkowe i środki czystości.

Wesprzeć zbiórkę można również pieniężnie

Stowarzyszenie "Wszyscy Razem, Wszyscy Równi" prowadzi zarówno zbiórkę pieniężną, z której datki zostaną przekazane na pomoc uchodźcom oraz zbiórkę rzeczową. Latarki, powerbanki, apteczki samochodowe, wyposażenie apteczek i leki przeciwbólowe można przynosić do "Ramzes" przy ul. Dworcowej. Istnieje również możliwość bezpośredniego skontaktowania się z przedstawicielami stowarzyszenia na ich stronie na Facebooku oraz pod numerem telefonu 600025180.

Stowarzyszenia, szkoły i kościoły

Zbiórkę żywności i artykułów spożywczych prowadzi stowarzyszenie "Razem dla Świętochłowic" przy ul. Katowickiej 4 oraz grupa społeczna "Kreatywne Świętochłowice", która dary przyjmuje w sklepie VEGA przy ul. Dmowskiego 23 (Osiedle Ustronie).

Osobne zbiórki prowadzą także świętochłowickie placówki oświatowe. Żywność z długim terminem ważności, śpiwory, koce, środki pierwszej pomocy, ładowarki i powerbanki zbiera parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Chropaczowie.

czytaj więcej:

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Zwiedzanie kościoła ewangelickiego w Świętochłowicach

Zwiedzanie kościoła ewangelickiego w Świętochłowicach

Świętochłowice przeciwko przemocy

Świętochłowice przeciwko przemocy

Kolejne drogowe utrudnienia w Świętochłowicach Rusza budowa sieci ciepłowniczej

Kolejne drogowe utrudnienia w Świętochłowicach

Kontrole dzikich kąpielisk w Świętochłowicach Zamiast mandatu bilet na basen

Kontrole dzikich kąpielisk. Zamiast mandatu, bilet na basen