Świętochłowice pomagają Ukrainie. Zbiórka pomocy i infolinia dla Ukraińców

Świętochłowice organizują zbiórkę pomocy dla Ukrainy. Przygotowano także infolinię dla uchodźców i osób, które chcą im udzielić wsparcia.

fot. pixabay.com
Ukraina flaga

Urząd Miejski w Świętochłowicach poinformował, że przygotował infolinię dla uchodźców z Ukrainy, którzy szukają tymczasowego miejsca pobytu lub potrzebują pomocy. Informacje uzyskają pod numerem +48 695 100 677, obsługiwanym zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.

- Z infolinii mogą korzystać także mieszkańcy Świętochłowic, którzy chcą udzielić swojego wsparcia w tym trudnym czasie, a także zgłosić możliwość przyjęcia uchodźców w swoim domu – podaje Urząd Miejski w Świętochłowicach.

Dodatkowo w Młodzieżowym Domu Kultury w Świętochłowicach, przy ul. Harcerskiej 1 uruchomiony zostanie punkt zbiórki, w którym będą przyjmowane i dystrybuowane artykuły pierwszej potrzeby. Punkt zostanie uruchomiony w najbliższy poniedziałek, 28 lutego 2022 r., i będzie czynny w poniedziałki, środy i piątki od 17:00 do 19:00 oraz w soboty od 10:00 do 13:00. Zbiórka będzie obejmowała przede wszystkim pomoc humanitarną:

  • środki pierwszej pomocy (gazy, bandaże, opaski, siatki opatrunkowe, plastry, koce termiczne, rękawiczki, woda utleniona, środki przeciwbólowe, sól fizjologiczna itd.);
  • produkty żywnościowe suche o długiej dacie ważności, np. konserwy, kasze, zupy chińskie, pieczywo chrupkie, płatki, herbatniki, owoce suszone pakowane, masło orzechowe;
  • mleko modyfikowane i żywność w słoiczkach dla dzieci w różnym wieku,
  • pieluchomajtki, pieluchy, podkłady, chusteczki nawilżane, chusteczki zwykłe, kosmetyki, podpaski;
  • pościel, koce, poduszki, śpiwory, ubrania, latarki.

Osoby, które chcą pomóc w tej akcji mogą się kontaktować pod numer telefonu +48 732 663 943. Urząd Miejski w Świętochłowicach przygotował także adres e-mail, pod którym można kontaktować się w każdej sprawie związanej z pomocą uchodźcom z Ukrainy: ukraina@swietochlowice.pl.

Pomoc dla Ukrainy

Konsulat Honorowy Ukrainy w Katowicach poinformował, że wszystkie organizacje oraz firmy, które są zainteresowane wsparciem lokalowym, rzeczowym, finansowym lub innym powinny kontaktować się z Punktem Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców pod numerem telefonu 539 696 888, bądź mailowo na adres: punktidc@fundacjaincorpore.pl. Konsulat podał także oficjalne konto Banku Narodowego Ukrainy w celu wsparcia Ukraińskiej Armii (Sił Zbrojnych Ukrainy):

Konto specjalne multiwalutowe: UA843000010000000047330992708.

Pieniądze można także wpłacać na zbiórki organizowane przez polskie i zagraniczne organizacje. Ich celem jest wsparcie ludności cywilnej Ukrainy oraz ukraińskich sił zbrojnych.

Polskie organizacje prowadzące zbiórki na rzecz Ukrainy:

Ukraińskie organizacje przyjmujących wsparcie: