Świętochłowice wyremontują cztery kamienice w Lipinach

Samorząd Świętochłowic wyremontuje cztery kamienice w Lipinach – poinformowało miasto. Koszt inwestycji to ponad 5 mln zł, z czego 90 proc. to dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

fot. UM w Świętochłowicach
Świętochłowice wyremontują cztery kamienice w Lipinach

W Lipinach wyremontowane zostaną budynki przy ul. Chorzowskiej 91-93 oraz 87-89, Imieli 4 oraz Walissa 9. Umowę w tej sprawie podpisano 13 czerwca 2023 r. Prace mają potrwać 14 miesięcy, a ich wykonawcą będzie firma Midpol-Investment.

Po wykonaniu dokumentacji projektowej oraz uzyskaniu stosownych zezwoleń, prace obejmą: remonty elewacji, remonty dachów, pełną wymianę pokryć dachowych, remont/wymianę drewnianych elementów konstrukcji dachowych w oparciu o analizę ich stanu technicznego, wymianę całości stolarki okiennej oraz drzwiowej zewnętrznej na nową, remonty klatek schodowych i remont dziedzińca wewnętrznego kwartału.

- Nasza firma specjalizuje się w renowacjach zabytkowych budynków. Mamy doświadczenie w tego typu remontach, w tym także na Śląsku. Będziemy czyścić elewację, uzupełniać ubytki. Da to piękny efekt wizualny. Jednak to nie wszystko. Rewitalizacja głównie poprawi warunki bytowe mieszkających tam osób – mówi Arkadiusz Ghiuri, wykonawca inwestycji.

Kolejny krok w rewitalizacji Lipin

Koszt planowanych prac to ponad 5,3 mln zł, z czego 90 proc. (ponad 4,8 mln zł) to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Władze Świętochłowic podkreślają, że to kolejny krok w stronę odnowy zdegradowanego terenu miejskiego oraz rewitalizacji dzielnicy Lipiny, ze szczególnym uwzględnieniem ciągu ulicy Chorzowskiej.

- Lipiny to jest jedna z tych dzielnic metropolii, która ma największy potencjał i my go wydobędziemy. Jestem przekonany, że już niebawem o Lipinach będziemy mówić nie tylko w kontekście pięknych procesji Bożego Ciała, ale również w wymiarze dziedzictwa architektonicznego – podkreśla Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Do tej pory Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej sp. z o.o. zarządzające nieruchomościami komunalnymi w tej dzielnicy m.in. wyremontowało elewacje budynków oraz klatek schodowych i stolarki zewnętrznej przy ul. Chorzowskiej 99 oraz Św. Jana 1 i 2.