Świętochłowicki Budżet Obywatelski. Lista pozytywnie zweryfikowanych projektów

W środę, 20 września 2023 r., rozpoczyna się głosowanie w tegorocznej edycji Świętochłowickiego Budżetu Obywatelskiego. Pozytywnie zweryfikowano 11 projektów złożonych przez mieszkańców Świętochłowic, w tym 6 inwestycyjnych i 5 społecznych.

Świętochłowicki Budżet Obywatelski Lista pozytywnie zweryfikowanych projektów

Pula tegorocznego Świętochłowickiego Budżetu Obywatelskiego wynosi 1 896 000 zł. Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje projekty do 30 czerwca 2023 r. Pozytywnie zweryfikowano 11 z nich. Głosowanie rozpoczyna się 20 września i potrwa do 6 października 2023 r.

W głosowaniu mogą brać udział mieszkańcy Świętochłowic. Każdy mieszkaniec dysponuje dwoma głosami, z czego jeden głos oddaje na zadanie inwestycyjne i jeden głos na zadanie społeczne. Głos można oddać na papierowej karcie do głosowania złożonej w siedzibie Urzędu Miejskiego w punkcie obsługi mieszkańców lub poprzez formularz elektroniczny na stronie www.twoje.swietochlowice.pl.

PROJEKTY INWESTYCYJNE

 • Rozbudowa placu zabaw przy ul. Ślężan (doposażenie)
  Projekt zakłada rozbudowę i modernizację placu zabaw dla dzieci, mieszczącego się przy ul. Ślężan.Celem projektu jest integracja społeczna i edukacja poprzez zabawę. Wskazany plac zabaw ma dobrą i sprawdzoną lokalizację w pobliżu budynków mieszkalnych, co daje gwarancję dobrego dostępu i właściwego wykorzystania inwestycji przez mieszkańców Świętochłowic oraz samego osiedla Brzezina.
 • Modernizacja Placu Targowego przy ul. Kubiny
  Celem projektu jest modernizacja Placu Targowego, na którym nawierzchnia oraz kioski handlowe są w złym stanie technicznym. Po modernizacji, Plac targowy znajdujący się w centrum miasta ma wyglądać schludnie i zapewniać dobre warunki zarówno kupującym jak i handlującym.
 • #BezpiecznoRajza! - samoobsługowe stacje naprawcze i stojaki na rowery
  Propozycja do Budżetu Obywatelskiego na 2024 r. zakłada montaż samoobsługowych stacji naprawy oraz stojaków na rowery. Samoobsługowe stacje umożliwią wykonanie podstawowych napraw. Ze stacji będą mogły skorzystać również osoby poruszające się za pomocą wózków inwalidzkich, a nawet sportowcy chcący napompować piłki. Projekt pozytywnie wpłynie na środowisko naturalne.
 • Strefa maluszka - rozbudowa placu zabaw
  Aby sprostać oczekiwaniom naszych najmniejszych dzieci stoimy przed potrzebą modernizacji i rozbudowy placu zabaw, który stanowi ważny element wspierający w rozwoju dziecka, zarówno ten fizyczny jak i społeczny, polegający na nauce współpracy, kreatywności oraz współzawodnictwa. Plac zabaw zostanie wzbogacony o atrakcje dla najmłodszych dzieci (wiek 3-7 lat). Miejsce: ul. Kościelna (obecny plac zabaw przy kościele).
 • KolorLOVE STREFY PODWÓRKOWE
  Celem projektu jest stworzenie przy Szkole Podstawowej miejsca zabaw dla dzieci. Projekt łączy trzy strefy edukację, sport i zabawę. Miejsce: ul. Wiśniowa 9, plac wewnętrzny SP8.
 • Wyposażenie Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach w sprzęt nagłośnieniowo-oświetleniowy
  Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach nie posiada systemu nagłośnieniowo-oświetleniowego. Wyposażenie CKŚ w mobilny system nagłośnieniowy i oświetleniowy posłuży do prowadzenie działalności kulturalnej, kompleksowej obsługi organizowanych wydarzeń oraz zwiększy konkurencyjność oferty kulturalnej miasta oraz większości placówek miejskich korzystających z jej zasobów.

PROJEKTY SPOŁECZNE

 • Kapsuła czasu mieszkańców Świętochłowic
  Projekt zakłada utworzenie kapsuły czasu, do której każdy z mieszkańców naszego miasta będzie mógł wrzucić list (np. do swojego dziecka lub innego członka rodziny) na okres 30 lat. Przewiduje się, że po tym okresie będą one do odbioru w obecnym Muzeum Powstań Śląskich.
 • Wirtualna biblioteka - bezpłatne audiobooki dla Świętochłowic
  Zakup kodów dostępu do aplikacji Legimi i Empik Go dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Ligonia w Świętochłowicach.
 • Moja Familia – Ocalić od zapomnienia
  Głównym celem projektu jest ocalenie pamięci o dziejach śląskich rodzin, a tym samym o dziedzictwie regionu poprzez prelekcje dotyczące możliwości pozyskiwania historycznych dokumentów i tworzenia drzewa genealogicznego oraz warsztaty w pracowni multimedialnej Centrum Integracji społecznej w Świętochłowicach, polegające na tworzeniu kroniki rodziny w zdigitalizowanej formie z możliwością druku.
 • SENIOR W FORMIE czyli Wyzgerne starki i zwyrtne ołpy
  Projekt „Senior w formie czyli Wyzgerne starki i zwyrtne ołpy” ma na celu wypełnienie potrzeb zdrowotnych osób starszych w naszym mieście i zachęcenie osób starszych do dbania o swoje zdrowie. Wszystko po to, aby zapobiegać poważnym chorobom cywilizacyjnym jak np. cukrzyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca. Pamiętajmy, że "lepiej zapobiegać niż leczyć".
 • GRYwalizacjaSPORTpasja
  Celem projektu jest cykl darmowych zajęć dla dzieci i młodzieży w ramach zajęć judo, ogólnorozwojowych, a także zajęć z grami planszowymi. Pomóż Twoim pociechom, przyjaciołom, znajomym spełnić ich marzenia i zacząć przygodę z wspaniałymi wartościami jakie za sobą niesie olimpijski sport jakim jest JUDO, lub wspaniała zabawa i spędzenie czasu w miłej atmosferze z grami planszowymi.

Ogłoszenie projektów wybranych do realizacji zaplanowano na 20 października 2023 r.

Świętochłowice Wyremontowano plac zabaw na Skałce

Może Cię zainteresować:

Wyremontowano plac zabaw na świętochłowickiej Skałce

Autor: Redakcja NGS24

27/03/2023

Świętochłowice Urząd Miejski

Może Cię zainteresować:

Wyniki Świętochłowickiego Budżetu Obywatelskiego

Autor: Redakcja NGS24

03/10/2022