Świętochłowicki szpital zawiesza kolejny oddział. Wszystko przez braki kadrowe

Likwidacje oddziałów, zawieszenia, widmo zamknięcia szpitala... To tylko kilka poważnych kłopotów, z którymi w ostatnich latach zmagał się Zespół Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach. Teraz, z powodu braków kadrowych, zarząd szpitala był zmuszony do podjęcia decyzji o kolejnym czasowym wstrzymaniu działalności jednego z oddziałów...

Pixabay
Zawieszenie Oddziału Neurologii w Świętochłowicach

Od 1 do 29 lutego 2024 roku, zawieszona zostanie działalność Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym. W tym czasie, poradnia neurologiczna ma funkcjonować bez zmian.

- Pomimo wielu działań, rozmów, postępowań konkursowych na świadczenia medyczne w zakresie neurologii, nie udało się zebrać kadry umożliwiającej ciągłe funkcjonowanie Oddziału. Stale podejmowane są działania, mające na celu pozyskanie nowej kadry lekarskiej, co trwa od kilku ostatnich lat - przyznała Prezes Zarządu ZOZ w Świętochłowicach sp. z o.o., Anita Przytocka w opublikowanym przez placówkę komunikacie.

Niewystarczająca liczba neurologów chętnych do pracy na takich szpitalnych oddziałach nie jest jedynie lokalnym problemem. Brak specjalistów od dłuższego czasu sygnalizowany jest nie tylko w województwie, ale także na poziomie ogólnokrajowym. W przypadku świętochłowickiej placówki, zgodę na zawieszenie oddziału wydał Wojewoda Śląski i Narodowy Fundusz Zdrowia. Zgodnie z deklaracjami, zarząd dąży do jak najszybszego wznowienia działalności Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym.

Co dalej z pacjentami?

Mieszkańcy Świętochłowic, a także wszyscy inni pacjenci, którzy będą wymagać natychmiastowej hospitalizacji, zostaną zabezpieczeni przez pobliskie placówki medyczne. Mowa o Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskim (zakres neurologii), Szpitalu Miejskim w Zabrzu (w zakresie neurologii, a także leczeniu udarów) oraz o Sosnowieckim Szpitalu Miejskim w restrukturyzacji (także w zakresie neurologii i leczenia udarów).