Tramwaj nr 17 wkrótce wróci na właściwe tory – zakończono jazdę testową

Tramwaje Śląskie przygotowują się do ponownego uruchomienia linii nr 17 po zakończeniu prac modernizacyjnych na ul. Łagiewnickiej. Z powodzeniem udało się przeprowadzić pierwszą jazdę testową.

Beger tramwaj 17

Na ten dzień mieszkańcy Świętochłowic długo czekali. 15 stycznia 2024 roku odbyła się udana jazda próbna na ulicy Łagiewnickiej. Testowano różne aspekty, takie jak sprawność układu torowego czy komfort podróżowania nowo wyremontowaną trasą. Ponadto dokonano oględzin nowoczesnego tramwaju, który będzie obsługiwał tę linię. W trosce o osoby starsze i o ograniczone możliwości ruchowe, wagon, mimo swojej wysokości, został wyposażony w niskopodłogowe wejście w środkowej części.

Umowa na realizację inwestycji została zawarta w 2021 roku. Prace prowadziła firma Silesia Invest na zlecenie spółki Tramwaje Śląskie i Miasta Świętochłowice. Zakres modernizacji obejmował odcinek torowiska tramwajowego, rozpoczynający się od przystanku Łagiewniki Targowisko na granicy Świętochłowic i Bytomia, biegnący wzdłuż ulicy Łagiewnickiej do skrzyżowania z ulicą Barlickiego. Ten fragment trasy tramwajowej o długości około 2,5 kilometra został częściowo oddzielony od jezdni i częściowo wbudowany w nią.

W ramach inwestycji dokonano znacznej transformacji jednej z głównych arterii Chropaczowa. Oddzielone torowisko zostało ułożone na podkładach strunobetonowych z elastycznym mocowaniem szyn, natomiast fragment w jezdni powstał poprzez ułożenie prefabrykowanych płyt torowych z komorami, w których szyny są montowane przy użyciu elastycznych mas zalewowych. Dodatkowo zainstalowano nowe słupy trakcyjno-oświetleniowe, rozwieszono nową sieć trakcyjną, zastosowano elektrycznie sterowane i ogrzewane zwrotnice oraz smarownice, wprowadzono nowe systemy sterowania, nowe elementy układu zasilania i wybudowano nowe platformy przystankowe.

Ponadto przeprowadzono rewitalizację instalacji podziemnych, takich jak deszczowa, kanalizacyjna, gazowa, elektryczna i ciepłownicza. Miejski zakres inwestycji obejmował gruntowną modernizację układu komunikacyjnego na odcinku ulicy Łagiewnickiej, wraz z pracami związanymi z odwodnieniem, oświetleniem i organizacją ruchu. W ramach tych działań wprowadzono nowe chodniki, miejsca postojowe, zatoki, przystanki autobusowe oraz ścieżkę rowerową, a także zmodernizowano istniejące instalacje podziemne. Dodatkowo, w ramach modernizacji ulicy Łagiewnickiej, zlikwidowano wiadukt nad dawną linią kolejową.

Wartość całego projektu, wspólnego przedsięwzięcia Miasta Świętochłowice i Tramwajów Śląskich, wyniosła ponad 55 mln zł. Zgodnie z zapowiedziami urzędników tramwaj nr 17 powinien wznowić regularne kursowanie jeszcze przed feriami.