Twierdza Srebrna Góra. Największy w Europie taki obiekt militarny. Robi wrażenie!

Zapraszamy do Srebrnej Góry na Dolnym Śląsku! Poznaj największą górską twierdzę Europy. Tu znajduje się wyjątkowy zabytek architektury militarnej, który powstał w latach 1765-1777, niepowtarzalny ze względu na historię, położenie, kształt i przygotowaną ofertę turystyczną.

Sercem Twierdzy jest unikalny, trzykondygnacyjny Donjon i otaczający go pierścień bastionów z ponad 300 podziemnymi pomieszczeniami, pełniącymi funkcję izb żołnierskich, zbrojowni, magazynów żywności, prochu, kazamat studziennych i wszystkiego tego, co było niezbędne dla armii do przetrwania nawet 6-miesięcznego oblężenia. W trakcie zwiedzania, przewodnik pokaże Państwu te pomieszczenia i opowie o zasadach funkcjonowania w XVIII w.

Armata - Twierdza Srebrna Góra

316 armat było w Twierdzy srebrnogórskiej

Dla miłośników militariów i zainteresowanych historią broni bardzo ciekawym punktem jest prezentowana artyleria forteczna, w tym m.in. armaty 12-funtowe, moździerze, haubica, karabiny skałkowe, kule armatnie, pociski, bomby, granaty. Dziś trudno uwierzyć, że w czasie funkcjonowania Twierdzy znajdowa­ło się tu 316 armat, z czego połowa przeznaczona była do obrony, a połowa zmagazy­nowana została jako rezerwa dla armii polowej. Zgromadzono rów­nież wielkie ilości amunicji – nawet 120 tys. szt. kul żelaznych o łącznej masie ponad 845 ton.

Skuteczna obrona warowni wymagała minimum 1500 żołnierzy. Załoga w czasie alarmu musiała tu mieszkać, jeść i pić. Jak to wyglądało? Czy służba w armii pruskiej była tragedią czy wyróżnieniem? Co oznaczał pruski dryl i jakie stosowano kary cielesne? Dzięki regularnie rozwijanej ekspozycji poznasz odpowiedzi na te pytania.

Twierdza Srebrna Góra

Będzie hotel i mostek widokowy

Zakres prac realizowanych w latach poprzednich i obecnie sprawia, że srebrnogórska twierdza należy do największych „poligonów konserwatorskich” w Polsce . W dawnych izbach żołnierskich powstaje hostel na 58 osób, restauracja i przeszklona sala multimedialna. Pieniądze na remont i modernizację Twierdzy pozyskano z regionalnego programu operacyjnego województwa dolnośląskiego. Równolegle prowadzone są prace przy odtworzeniu nieudostępnionej do tej pory do zwiedzania części twierdzy. Działania dofinansowane zostały z funduszy EOG. Utworzony będzie mostek widokowy zawieszony w powietrzu na 29 metrach nad fosą. To samo w sobie będzie wyjątkową atrakcją. Poza konstrukcjami mostów, odbudowane zostaną dekoracyjne bramy Bastionu Górnego, Fortu Rogowego, Kawaliera i przylegające mury.

Powstanie nowa ekspozycja w Kawalierze (ponad 600 m2), która wypełniona będzie makietami, dioramami i wieloma multimediami. Pozwolą one pokazać odwiedzającym temat przewodni projektu – „Jak 250 lat temu zbudowano Twierdzę w Srebrnej Górze, drugą największą górską twierdzę w Europie”. Warto obserwować te poczynania w internecie, jak i zobaczyć efekty realizowanych prac na własne oczy, gdyż twierdza jest czynna jest codziennie.

Twierdza Srebrna Góra

Zwiedzanie Twierdzy. Ważne informacje

Turyści indywidualni nie potrzebują rezerwacji – wejścia z przewodnikiem w sezonie letnim odbywają się co kilkanaście minut, w sezonie zimowym - co godzinę. Poza zwiedzaniem z przewodnikiem odwiedzający mogą indywidualnie zobaczyć udostępniane miejsca. Szczególnie ciekawym miejscem jest taras widokowy na koronie Donjonu. Tutaj na turystów czaka nie lada gratka, dla której warto było wejść na Twierdzę Srebrna Góra. Z korony mamy możliwość obejrzenia panoramy sięgającej Gór Opawskich i Masywu Śnieżnika. Bliżej wznoszą się zalesione grzbiety Gór Bardzkich i Sowich. Poza trasami z oprowadzaniem przez przewodnika udostępniona jest też zbrojownia z ekspozycją tematyczną Twierdzy „Srebrna Góra na starej widokówce. Wizyta w Twierdzy trwa ok. 1,5-2 godziny.

W każdą sobotę o godzinie 20:00 odbywa się nocne zwiedzanie. Dla grup zorganizowanych Twierdza oferuje ciekawe pakiety integracyjne. A na utrudzonych turystów w kasie czekają gorące napoje: herbata, kawa i pyszna czekolada na gorąco.

Twierdza Srebrna Góra Sp. z o.o.
ul.Kręta 4 57-215 Srebrna Góra
tel. +48 74 818 00 99
mail: info@forty.pl
mail: biuro@forty.pl
Strona: www.forty.pl
facebook: https://www.facebook.com/Twier...

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon