U franciszkanów w Panewnikach można zobaczyć największą szopkę bożonarodzeniową w regionie

W Katowicach-Panewnikach można zobaczyć mierzącą 18 metrów wysokości szopkę bożonarodzeniową, którą franciszkanie budują od ponad stu lat. - Oprócz tradycyjnego żłóbka w bazylice można również zwiedzać żłóbek ruchomy oraz żywy - informują.

Drugiej takiej szopki w województwie śląskim na próżno szukać. Ta w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach ma w sumie 18 metrów wysokości, 15 metrów szerokości i 10 metrów głębokości.

- Do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 120 różnych figur: drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej, również wypchane zwierzęta oraz wiatraki, młyn, studnię, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny i inne, ponadto setki żarówek i około dwóch kilometrów przewodów elektrycznych - informują bracia franciszkanie.

Najstarsze figury, które według przekazów ustnych mają około 130 lat, to pastuszek i kobieta z dzbanem. Najwyższe mierzą półtora metra.

- Oprócz tradycyjnego żłóbka w bazylice można również zwiedzać żłóbek ruchomy (wychodząc głównym wyjściem z bazyliki, należy kierować się w prawo). Ze żłóbka ruchomego można przejść na teren ogrodu klasztornego do żywego żłóbka, w którym atrakcją są żywe zwierzęta: kucyk, oślica, alpaki, bażanty, kaczki, kury, gołębie i świnki wietnamskie - wymieniają franciszkanie.

Godziny otwarcia szopki w bazylice:

  • Od poniedziałku do soboty w godz. 6.00-19.30, w niedziele od godz. 5.30 do godz. 21.00.

Godziny otwarcia ruchomego i żywego żłóbka:

  • 25 grudnia - 9 stycznia: 9.00-19.00
  • 10 stycznia - 2 lutego: 9.00-18.00 (W niedziele do 19.00)

Na stronie internetowej parafii pw. Ludwika Króla i WNP w Katowicach-Łagiewnikach można znaleźć informacje, jak umówić się na grupowe zwiedzanie bożonarodzeniowych szopek.

Franciszkanie budują szopkę od ponad stu lat

Historia bożonarodzeniowych szopek sięga 1223 roku. Wówczas św. Franciszek z Asyżu urządził pierwsze misterium w skalnej grocie. Historia tej w Panewnikach według różnych źródeł zaczęła się gdzieś pomiędzy 1908 i 1913 rokiem, a jej pierwszym budowniczym był br. Ubald Miera.

Początkowo szopka była ustawiana po prawej stronie świątyni, gdzie obecnie znajduje się ołtarz św. Antoniego. Nie miała nawet tła. Z czasem ulegała jednak powiększeniu i kolejnym zmianom. W 1925 roku z tyłu zawieszono kotarę, na której przedstawiono Jerozolimę. W latach 30. szopkę przeniesiono na drugą stronę, a okalająca ją sceneria zmieniła się z dnia w noc. W 1947 roku szopkę przeniesiono do głównego ołtarza. Na początku lat 80. trafiła do niej oryginalna figura Dzieciątka z Betlejem.

Na przestrzeni lat zmieniali się budowniczowie. Br. Ubalda Mierę zastąpił br. Fabian Frytz. Później szopką zajmował się Franciszek Flakus, a od 1996 roku tę rolę pełni rzeźbiarz i artysta ludowy Paweł Jałowiczor, któremu pomaga grupa wolontariuszy oraz franciszkanów.

czytaj więcej:

Bal prezydenta Begera

Prezydent Daniel Beger organizuje bal

Świętochłowicki Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 5

Trwa Świętochłowicki Jarmark Bożonarodzeniowy 2022

Depositphotos 432207742 xl 2015 kopia

Najlepsze prezenty dla mężczyzny - co wybrać na święta 2021?

Izabela Kozłowska, polska aktorka

Gwiazdy ze Świętochłowic. O nich nie wiedziałeś!

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo