Uczennica Szkoły Podstawowej nr 17 w Świętochłowicach laureatką Międzynarodowego Konkursu Haiku dla dzieci

Natalia Pikula ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Świętochłowicach zdobyła nagrodę główną JAL GRAND PRIZE w międzynarodowym konkursie The 16th World Children Haiku Contest. Zadaniem konkursowym było stworzenie wiersza haiku i towarzyszącej mu ilustracji.

Haiku to japońska forma poetycka (w tłumaczeniu haikai – dosł. żart; skrót od haikai no renga – żartobliwa pieśń wiązana). Haiku składa się z 17 sylab podzielonych na trzy części znaczeniowe po 5, 7 i 5 sylab. Oryginalne haiku pisane po japońsku składa się z jednej ciągłej linijki, a podział na trzy wersy stosuje się tylko w transliteracji tekstu japońskiego oraz w utworach w językach innych niż japoński. Ponadto poeci piszący w innych językach, ze względu na ich odmienną budowę, często nie stosują japońskiego metrum, zachowując jednak ducha tej sztuki. Na przykład Czesław Miłosz przełożył (na podstawie tłumaczeń z języka angielskiego) na język polski wybrane utwory klasycznego haiku, w których zachował tylko podział na trzy wersy.

To nierymowana, trójwersowa miniaturka poetycka o układzie sylab 5-7-5 wymaga dostrzegania ukrytych prawd w otaczających nas przedmiotach i zjawiskach, bo opisuje to, co widać. Składa się z dwóch zasadniczych elementów: opisu oglądanego fragmentu przyrody oraz autorskiej refleksji.

Możemy być naprawdę dumni, gdyż haiku stworzone przez uczennicę Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 w Świętochłowicach zostało ocenione najlepiej. Natalia Pikula zdobyła nagrodę główną JAL GRAND PRIZE w międzynarodowym konkursie The 16th World Children Haiku Contest. Ponadto jej praca została opublikowana w antologii „Haiku by World Children” (Haiku dzieci świata).

Haiku Natalii brzmi:

Lot piłki

Oddech fana wstrzymany

Euforia

Gratulujemy!