Uczniowie z województwa śląskiego na kwarantannie. Lekarz pediatra: Odnotowuję coraz więcej zakażeń wśród dzieci

- Odnotowuję coraz więcej zakażeń koronawirusem wśród dzieci. Głównie pojawiają się objawy nieżytu górnych dróg oddechowych w postaci bólu gardła, kaszlu, kataru i gorączki - mówi Dariusz Iskanin, lekarz pediatra. Młodzi pacjenci trafiają do niego najczęściej wprost z kwarantanny.

FB/Dariusz Iskanin
Dariusz Iskanin

W poniedziałek, 29 listopada, 84 proc. szkół i przedszkoli w województwie śląskim działało normalnie. Nauka w 27 jednostkach odbywała się zdalnie w całości, a w 537 tylko częściowo. Na poszczególnych poziomach wyglądało to tak:

  • przedszkola (w całości pracujące zdalnie - 4; częściowo pracujące zdalnie - 126),
  • szkoły podstawowe (w całości pracujące zdalnie - 9; częściowo pracujące zdalnie - 477),
  • szkoły ponadpodstawowe (w całości pracujące zdalnie - 14; częściowo pracujące zdalnie - 234).

To dane z poniedziałku, kiedy część klas wróciła już do edukacji stacjonarnej. Pod koniec poprzedniego tygodnia szkolnego zdalnie zajęcia były prowadzone w całości lub częściowo w 1040 placówkach na terenie całego województwa.

Dzieci trafiają do pediatry z kwarantanny

Dariusz Iskanin, lekarz pediatra, obserwuje, że do jego gabinetu trafia coraz więcej dzieci zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

- Głównie pojawiają się objawy nieżyty górnych dróg oddechowych w postaci bólu gardła, kaszlu, kataru i gorączki. Dość charakterystyczne są też nudności, bóle brzucha czy biegunki - wymienia Dariusz Iskanin.

- Najczęściej trafiają do mnie dzieci, które wcześniej były już na kwarantannie w szkole lub przedszkolu. Kiedy pojawiają się niepokojące objawy, wystawiam skierowanie na test, a około 20-23 proc. testów wychodzi pozytywnie. To dosyć dużo - ocenia.

Liczba wszystkich pozytywnych wyników testów przeciw COVID-19 w województwie śląskim wyniosła w poniedziałek, 29 listopada, 28 proc.

Szczepienia dla dzieci od 5 roku życia?

Do tej pory w najmłodszej grupie wiekowej (12-17 lat) w Polsce zaszczepiło się przeciw COVID-19 1,7 miliona osób. Tymczasem w Izraelu i Stanach Zjednoczonych szczepionkę firmy Pfizer dopuszczono także dla dzieci, które ukończyły 5 rok życia.

- Można powiedzieć, że to jedna trzecia dawki, jaką przyjmują osoby dorosłe, oczywiście także w dwóch dawkach - wyjaśnia Dariusz Iskanin.

- Myślę, że dopuszczenie tej szczepionki w Unii Europejskiej to tylko kwestia czasu. Mam nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia podejmie odpowiednią decyzję do końca roku. Od początku byłem propagatorem szczepień, więc nadal zachęcam, aby szczepić także dzieci - podkreśla pediatra.

czytaj więcej:

Grypa

Szczepienia na Covid19. Te istotne zmiany...

Szczepienia

Masowy punkt szczepień Świętochłowicach już...

Punkt

W Świętochłowicach powstaje masowy punkt...

Dziewczyna w masce

Gryporona - jednoczesne zakażenie grypą i koronawirusem

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Grypa

Duże zmiany w terminarzu szczepień na Covid-19....

Szczepionka1

Szczepienia na COVID-19 w Świętochłowicach. Te...