Uroczyste odsłonięcie Muralu Pamięci. Przedstawia on postać Marii Kowol

Na skrzyżowaniu ul. Polnej i Szkolnej, od kilkunastu dni podziwiać można ukończony mural przedstawiający wizerunek Marii Kowol. 20 października, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich, wspólnie z prezydentem miasta i rodziną upamiętnionej działaczki dokonali uroczystego "odsłonięcia" malunku.

Maria Kowol była przewodniczącą Towarzystwa Polek w Świętochłowicach. W życiu codziennym skupiała się na wspieraniu polskiego szkolnictwa oraz pomocy ubogim. W okresie międzywojennym miała ogromny wpływ na kształtowanie się miasta.

- Podjęliśmy ten projekt, że powstanie kilka murali obrazujących wkład społeczności miejscowej w powstania. Odrzuciłem pomysł, żeby to były tradycyjne postaci, o których wszyscy wiedzą wszystko. Zaczęliśmy szukać prawdziwych symboli łączących codzienność, kreatywność no i miejsce i w ten sposób udało nam się. Tu była prosta reguła, że tu musi być kobieta. Nie tylko ci którzy walczyli z karabinem, bo tu na Śląsku rola kobiet jest nie do przecenienia a jest niedoceniana i to musi być podkreślane - przyznaje Andrzej Drogoń, Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

W realizacji muzealnego projektu Murale Pamięci pomógł m.in. Śląski Urząd Marszałkowski, miasto Świętochłowice oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej. Dzięki inicjatywie, przy ul. Kopernika 4 powstał mural z wizerunkiem powstańca Wiktora Wiechaczka. Muzeum Powstań Śląskich planuje kontynuować projekt.

czytaj więcej:

Nowa tablica Muzeum Powstań Śląskich

Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary Zbrodni Katyńskiej

Zajęcia dla dzieci

Wakacje w mieście? CKŚ organizuje zajęcia

10

Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich z okazji 100. rocznicy

Muzeum Powstań Śląskich Zdjęcie Główne

Do Muzeum Powstań Śląskich na lekcje, warsztaty i urodziny!

Muzeum Powstań Śląskich

Poznaj historię Powstań Śląskich w Świętochłowickim Muzeum!

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Centrum kultury slaskiej

Idzie lepsze