W lipińskich mieszkaniach miało powstać 75 sanitariatów. Będzie o wiele, wiele mniej

W 2021 roku polski rząd przekazał Świętochłowicom dotację w wysokości miliona złotych, która miała być przeznaczona na instalację sanitariatów w 75 mieszkaniach komunalnych w dzielnicy Lipiny. Niedawno rozstrzygnięto przetarg na ich wykonanie, lecz jak się okazuje, zamiast 75 planowanych mieszkań, sanitariaty zostaną wykonane w zaledwie 36 z nich. To tylko 48% z zakładanego planu. Wiemy, skąd wzięła się ta różnica.

fot. Google
Świętochłowice Lipiny

Zapytaliśmy zarządcę, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej, o przyczyny tak drastycznego zmniejszenia inwestycji. W odpowiedzi, jaką nadesłała do naszej redakcji Katarzyna Spendel, zastępca kierownika Działu Organizacyjno-Kadrowego MPGL tłumaczy, że inflacja nie pozwala wykonać planowanej inwestycji w całości.

- Gmina otrzymała określoną kwotę dotacji na likwidację archaicznych rozwiązań sanitarnych w mieście Świętochłowice i wykonanie nowych WC w mieszkaniach lokatorskich w zasobie gminnym. Jednak w chwili obecnej oraz w związku z ciągłymi zmianami cen zarówno za usługi jak i materiały budowlane, nie jesteśmy wstanie wykonać pierwotnego założenia w całości w związku z tym ogólna pula wykonania nowych WC w mieszkaniach została zmniejszona – czytamy w nadesłanej odpowiedzi.

Katarzyna Spendel poinformowała przy okazji, że otrzymana od rządu dotacja nie obejmowała kosztu montażu samych WC. - W celu wykonania właściwie zadania niezbędne było wykonanie projektów budowlanych, instalacyjnych, wentylacyjnych oraz elektrycznych wraz z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń budowlanych. Środki jakie zostały zaangażowane na wykonanie ww. projektów były również z ogólnej puli dotacji – dodaje.

Świętochłowice najgorsze w kraju?

Przez całe dziesięciolecia kolejne ekipy rządzące miastem nie przykładały zbytniej uwagi do standardów, jakie panują w większości mieszkań komunalnych. Dłużej jednak nie można było czekać. W 2020 roku w MPGL powstał projekt, dzięki któremu miasto miało starać się o środki na likwidację wspólnych toalet na klatkach schodowych i instalację sanitariatów w mieszkaniach. Trudno w to uwierzyć, lecz spośród wszystkich mieszkań, jakie znajdują się w zasobie komunalnym Świętochłowic, ponad 80% nie posiada sanitariatów w mieszkaniach, a przynajmniej tak to wygląda oficjalnie. Nie ma na Śląsku, a może i w całym kraju drugiego miasta, w którym problem z brakiem toalet i łazienek w mieszkaniach stanowi tak ogromną skalę, jak ma to miejsce w Świętochłowicach.

To jednorazowa akcja?

Nie wiadomo dzisiaj, czy zostanie zrealizowana reszta planowanej inwestycji i w pozostałych 39 mieszkaniach zostaną zainstalowane sanitariaty. W MPGL zapewniają, że projekty zostały przygotowane, ale może być problem z finansowaniem.

- Na chwile obecną nie jesteśmy w stanie podać konkretnego terminu wykonania kolejnych sanitariatów. Gmina stara się o pozyskanie nowych środków w celu wykonania pełnej inwestycji jednak mając na uwadze obecną sytuację polityczną w kraju jak i za granicą, pozyskanie nowych środków może być znacznie utrudnione – tłumaczy Katarzyna Spendel z MPGL.

Tylko jak to się ma do zapowiedzi prezesa MPGL Tomasza Lemańskiego i prezydenta Świętochłowic Daniela Begera, którzy zapowiadali poprawę warunków z mieszkaniach komunalnych.

- (…) decyzja jest efektem prawie dwuletnich starań o środki, dzięki którym nasi najemcy będą mogli mieszkać na wyższym, niż dotychczas poziomie. W pierwszej kolejności chcemy wyznaczyć takie budynki, w których instalacja nowych sanitariatów jest koniecznością, np. z uwagi na złą jakość instalacji wod-kan, a dodatkowo planujemy tam również inne większe remonty (np. klatki schodowe) – deklarował rok temu prezes Lemański.

- Dzięki tym środkom ok. 75 toalet zniknie z klatek schodowych i zostanie zainstalowanych bezpośrednio w mieszkaniach lokatorów – pisał rok temu na Facebook’u prezydent Beger.

Przetarg wygrały „Majstry”

Wśród tych złych informacji jest też jedna dobra. Przetarg na tę inwestycję wygrała świętochłowicka spółdzielnia socjalna „Majstry”. Dzięki klauzulom społecznym zawartym w postępowaniu przetargowym szansę na realizację inwestycji będzie miała wreszcie lokalna spółdzielnia socjalna. W końcu została założona po to, aby prowadzić działalność z miejskich zleceń. Miasto, wraz z Fundacja „Boże Miłosierdzie”, jest też członkiem spółdzielni. Koszt inwestycji oszacowano na blisko 1,2 mln zł.

Gdzie powstaną nowe sanitariaty?

Zgodnie z dokumentacją dotyczącą postępowania przetargowego „Przebudowa fragmentów mieszkalnych w zakresie wyposażenia części lokali mieszkalnych w toalety oraz wentylację grawitacyjną” znamy już adresy realizacji tej inwestycji. Zostanie przeprowadzona w całości w dzielnicy Lipiny, a nowe sanitariaty zostaną zainstalowane w mieszkaniach komunalnych znajdujących się w budynkach przy ul. Chorzowskiej 106 i 108, Świerczyny 2 oraz w budynkach przy ul. Barlickiego 47 i 49.