W lipińskim Centrum Kultury Śląskiej „Grota” dzieci podziwiały śląskie stroje ludowe

Tradycja strojów śląskich jest bogata. W lipińskiej „Grocie” dzieci mogły na żywo zobaczyć piękno śląskich strojów ludowych. Takie spotkania to prawdziwa lekcja historii.

Region występowania, strój codzienny i odświętny, jakość tkaniny, kolor, te wszystkie elementy mają znaczenie, jeśli przywołujemy w myślach obraz stroju śląskiego. W Centrum Kultury Śląskiej „Grota” dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda i z czego się składa dawny strój śląski. Rozmawiano m.in. o różnicach w stroju lipińskim i mysłowickim. Spotkanie prowadził historyk i mysłowiczanin Tomasz Wrona, który jest miłośnikiem i propagatorem śląskiej historii.

Dla dzieci była to ciekawa lekcja historii, o której warto pamiętać na co dzień i wciąż ją pielęgnować. Nasze Lipiny słyną z procesji Bożego Ciała, podczas których mieszkańcy ubierają się w barwne stroje. Ten jeden wyjątkowy dzień przypomina o tym, że w Lipinach może być kolorowo i gwarno. Do Lipin podczas procesji zjeżdżają się mieszkańcy z całego Górnego Śląska.

Popularyzacja śląskiego dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem stroju ludowego i zapoznanie z jego odmianami to wartości, które warto przekazywać młodym pokoleniom.