W niedzielę, w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej, miały zawyć syreny alarmowe w całym kraju. Miały, ale… „Ważniejsza jest troska o żywych”

W niedzielę, 10 kwietnia, w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej, mają zawyć syreny alarmowe we wszystkich województwach w całym kraju, o czym poinformował Mariusz Kamiński, szef MSWiA. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek polecił z kolei, by w niedzielę przeprowadzony został „wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności”. Samorządowcy nie zamierzają jednak brać w nim udziału – tak też jest i w Świętochłowicach

FB/ Daniel Beger - Prezydent Świętochłowic
Prezydent Świętochłowic odmówił włączenia syren

– Jutro o godz. 8:41, w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej, zawyją syreny alarmowe we wszystkich województwach w całym kraju. Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę. Cześć Ich pamięci! – napisał w sobotę, 9 kwietnia, na Twitterze Mariusz Kamiński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

„Nie będziemy uruchamiać syren alarmowych”

– Na podstawie § 10 ust. 3 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz.U. z 2013 r. poz. 96) w dniu 10 kwietnia 2022 r. o godz. 8:41 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie rocznicy Katastrofy Smoleńskiej – zakomunikował Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Tymczasem samorządowcy mówią „nie”. O odmowie wykonania polecenia poinformowali między innymi prezydent Katowic Marcin Krupa i prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. – Podjąłem decyzję, że w Katowicach nie będziemy jutro rano uruchamiać syren alarmowych – poinformował w Marcin Krupa. – Taki niespodziewany sygnał byłby ogromną traumą dla tysięcy Ukraińców, którzy znaleźli u nas schronienie. Pamiętajmy, że w ostatnich tygodniach ukrywali się oni w swojej ojczyźnie przed bombami najeźdźców w piwnicach i schronach, a sygnał alarmowy za każdym razem przypominał im, że ich zdrowie i życie są realnie zagrożone. Także mieszkańcy Katowic, biorąc pod uwagę rosyjską inwazję, mogliby poczuć lęk i zagrożenie.

„Pamięć o zmarłych jest bardzo ważna, ale…”

Do polecenia wykonania „wojewódzkiego treningu sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności” odniósł się także prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

– Podjąłem decyzję, że miasto Świętochłowice nie weźmie udziału w jutrzejszym treningu sprawności syren alarmowych, który miał jednocześnie umożliwić upamiętnienie rocznicy Katastrofy Smoleńskiej – poinformował w mediach społecznościowych. – Pamięć o zmarłych jest bardzo ważna. Jednak jeszcze ważniejsza jest troska o żywych. W naszym mieście przebywa kilkuset uchodźców z Ukrainy, w tym dzieci. Wycie syren w niedzielny poranek mogłoby dla wielu z nich stanowić bodziec wyzwalający traumatyczne przeżycia i przywrócić wojenne obrazy, od których uciekli. Istotne dla naszego kraju, regionu i miasta chwile z historii obchodzimy w takiej formie i w takim czasie, który umożliwia ich wspólne przeżywanie tym, którzy mają taką potrzebę. I niech tak pozostanie.

Jak dodał, „Test syren powinien zostać przeprowadzony w czasie, który pozwoli na skuteczne uprzedzenie zarówno osób zza wschodniej granicy, jak i mieszkańców o planowanych ćwiczeniach po to, aby zminimalizować towarzyszący nam od wielu tygodni lęk. Proponuję, by odbył się w dzień powszedni w godzinach południowych w terminie łatwym do zapamiętania, np. 12 kwietnia o godz. 12.00”.

czytaj więcej:

Nieczynna fontanna

Awaria fontanny. Kolejna. Naprawa będzie droga

Prezydent Świętochłowic Daniel Beger

Gmina pozwała rzecznika, rzecznik pozwie prezydenta?

Marcin Banot

Spiderman ze Świętochłowic znów podbija Paryż. Zobacz to!

Pak ślaski

Prezydent Świętochłowic w Radzie Nadzorczej Parku Śląskiego!

Kiermasz kwiatowy Świętochłowice

W Parku Śląskim znów królują kwiaty. Sporo...

Restaurant

Abolicja czynszowa dla świętochłowickiej...

Ops

Na decyzję ws. OPS w Świętochłowicach trzeba...