W Świętochłowicach rosną opłaty za śmieci. Będzie najdrożej w regionie?

Spółka zajmująca się wywozem śmieci w Świętochłowicach ma od niedawna nowego prezesa - to Jacek Kamiński, były radny, a jednocześnie prezes prezydenckiego stowarzyszenia "Przyjazne Świętochłowice". Teraz sytuacja swiętochłowickiego MPGK ma być łatwiejsza, bo bardzo mocno wzrośnie cena wywozu śmieci segregowanych. Zapłacą za to świętochłowiczanie.

fot. MPGK w Świętochłowicach
Świętochłowice gospodarka odpadami

Specjalna „śmieciowa” sesja Rady Miejskiej została zwołana na wniosek prezydenta Daniela Begera. Obrady odbyły się w poniedziałek, 28 marca 2022 r., a głosowano tylko jeden punkt: Podjęcie uchwały w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty. I taką uchwałę przyjęła większość głosujących radnych.

Po co ta podwyżka?

Podwyżka jest bardzo duża, bo wynosi prawie 23%. Do tej pory mieszkańcy Świętochłowic płacili za śmieci segregowane 26,50 zł za osobę. Od 1 lipca będzie już obowiązywać nowa stawka - 32,50 zł za osobę. To sporo, biorąc szczególnie pod uwagę trudne czasy i rosnące ceny praktycznie wszystkich produktów i usług.

O przyczynach podwyżki wypowiedział się sam prezydent na swoim społecznościowym profilu. Okazuje się, że chodzi głównie o pokrycie kosztów działalności nowego PSZOK-u, a także o zwiększenie rekompensaty, jaką gmina płaci Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej.

Głównym argumentem za podwyżką ma być stabilizacja sytuacji finansowej spółki MPGK, która wyliczyła iż dotychczasowe stawki nie bilansują jej działalności. Wzrośnie też gminna rekompensata dla spółki - z ponad 2,6 mln zł, do ponad 2,8 mln zł.

Prezydent wskazał również, że jest możliwość zmiany firmy zajmującej się gospodarką odpadami w Świętochłowicach i byłoby pewnie... nieco taniej. Można by rozpisać w tej sprawie przetarg, ale zdaniem Daniela Begera jest to ryzykownych ruch, a dodatkowo dalsza obsługa przez MPGK zapewni lepsze warunki pracy i płacy dla zatrudnianych tam mieszkańców miasta.

Będzie najdrożej w regionie?

Ceny wywozu śmieci segregowanych różnią się, w zależności od miasta, lecz prawie wszędzie opłaty te są znacznie niższe od tych przyjętych w Świętochłowicach. Dla przykładu:

  • w Chorzowie to 28,90 zł za osobę
  • w Rudzie Śląskiej 30 zł za osobę
  • w Bytomiu 24,50 zł za osobę
  • w Katowicach 26,30 zł za osobę

Jeszcze taniej jest w Zabrzu, gdzie opłaty te 2 lata temu obniżono do 24,20 zł za osobę. Z kolei w Gliwicach naliczenia nie są generowane za osobę, lecz uzależnione są od metrażu zajmowanego mieszkania. Mniej płacą również mieszkańcy Sosnowca, Dąbrowy Górniczej lub Mysłowic.

Czy zatem w Świętochłowicach ceny wywozu odpadów segregowanych będą teraz najwyższe w okolicy? Nie, ale jest tylko jedno miasto, w którym mieszkańcy płacą drożej za tę usługę - to Piekary Śląskie, gdzie cena wywozu odpadów segregowanych wynosi aż 38 zł za osobę.

Kto za, kto przeciw?

Za podwyżką głosowali: Agnieszka Beger, Jadwiga Garbaciok, Bożena Wojciechowska-Zbylut, Gerard Glombik, Tomasz Grudniok, Rafał Łataś, Artur Pawłowski i Zbigniew Nowak.

Przeciw byli: Gerda Król, Dawid Malcherek, Grzegorz Gniełka, Adam Jankowiak i Mariusz Kubas.

Od głosu wstrzymali się: Bartosz Karcz, Henryk Kurek, Zofia Pogoda, Łukasz Respondek, Zofia Pogoda i Dorota Wichura. W głosowaniu nie wzięli udziału radni Rafał Świerk oraz Marcin Bawej.