Walki na gołe pięści to ogromna dawka emocji, a zaczęło się od Śląska

Walki na gołe pięści przyjęły się również w Polsce. Liderem jest gala Wotore, która zainicjowała katowicka organizacja. Jedno jest pewne, widowisko obfituje w brutalną walkę, gwarantując przy tym niezapomniane emocje.

Pasternak vs simon portale

21 stycznia br. Katowicka Walcownia (Muzeum Hutnictwa Cynku przy ul. Listopada 50) stanie się mekką dla zawodnikom walczących na gołe pięści. Dzisiaj wyrusza gala Wotore 4. Fani musieli poczekać na nią dłuższą chwilę, ponieważ zniknęła z ich radarów na kilka miesięcy. Dzisiejsza gala Wotore 4 będzie popisem umiejętności zawodników. Zakazane techniki zostały ograniczone do całkowitego minimum.

Wotore dostało nauczkę

Wotore to pierwsza gala, która pojawiła się w Polsce. Niestety, opinie o pierwszej gali są mocno podzielone. Zabrakło emocji, brutalnych walk.

Debiutu nie można zaliczyć do udanych. Śląscy organizatorzy padli ofiarą przepisów, który sami stworzyli. Podczas Wotore, zawodnicy z chęcią korzystali z przepisu, zapewniający im wygraną. Co musieli zrobić? Wypchnąć przeciwnika dwukrotnie za arenę, w ten sposób wygrywali. Na reakcję organizacji nie trzeba było długo czekać. Finałowa walka odbyła się bez tego przepisu. Marek Samociuk zwyciężył Wotore i przy okazji przytulił 50 tys. zł.

Druga edycja to pełen sukces. Brutalne walki, emocje, a przede wszystkim krew to motyw przewodni Wotore 2. Michał Pasternak dał się poznać ze swoich słynnych poddań. „Wampir” aktualnie jest gwiazdą katowickiej organizacji. Jest również aktualnym mistrzem.

„Wampir” zapewnił sobie zwycięstwo podczas Wotore 3. Pokonał pierwszego mistrza Wotore 1 – Marka Samociuka nokautem technicznym. Kibicie zapamiętali również Kamila Janika. Wygrał z przeciwnikiem latającym kopnięciem. Piotr Więcławski był zwycięzcą trzeciego turnieju.

Wotore to emocjonalna karuzela. O czym przekonali się kibicie, którzy z chęcią oglądają walki, ponieważ znudziły im się klasyczne pojedynki, w których walki sprowadzają się do turlania po macie, czy wygranych jednym uderzeniem.

Sport znany na całym świecie

Walki na gołe pięści w Polsce to jeszcze „sportowy świeżak,” ale świat już się do niego przekonał. Dobrym przykładem jest słynna amerykańska organizacja Bare Knuckle Fighting Championship. Znana z walk, w których udział biorą m.in. sławy UFC. Amerykanie przygotowywali się na starcie zwycięzców, które nigdy nie nastąpiło.

- Federacja Bare Knuckle Fighting złożyła propozycję Mike’owi Tysonowi za 20 milionów dolarów, żeby walczył na gołe pięści z Wanderleiem Silvą. Dzisiaj takie walki są popularne w USA i w Wielkiej Brytanii. Ludzie potrzebują emocji i szukają czegoś nowego. Kiedyś nikt nie znał MMA. Później nikt nie wyobrażał sobie, że będą bić się celebrycimówił w portalu pogongu.pl komentator Mateusz Borek.

BKFC ma sporą ilość fanów. Za czym idą ogromne pieniądze. Kolejną znaną organizacją jest King of the Streets. Jeden z ich zawodników - Simon Henriksen pojawi się na Wotore 4 w walce wieczoru. Czy kolejni wychowankowie z KotS zawitają do Polski? O tym przekonamy się wkrótce.


Walki na gołe pięści stały się popularne, ale w XVIII i XIX wiecznym Londynie były dobrze znane. W Polsce ich popularność wciąż rośnie, a Wotore ma już naśladowców.

B jak bezpieczeństwo

Walki na gołe pięści są bardziej bezpieczne niż boks czy MMA? Powód? Zawodni oszczędzają się w ataku. Chociaż sytuacje w których łamali kości własnych rąk na głowie przeciwnika, miały miejsce.

Bokserzy mają rękawice, ale zadają wiele ciosów i równie dużo ich przyjmują. Problemem właśnie jest ich ilość, a nie siła. Dodatkowo ciosy mogą wiązać się z poważnymi urazami głowy, jak wstrząs mózgu.

Zmieniamy postrzeganie tego, czym są walki na gołe pięści. W porównaniu do boksu, to trudniejszy sport, bardziej krwawy, ale... bezpieczniejszy. Zawodnicy nie są tak narażeni na wstrząsy mózgu. W 100 walkach nie mieliśmy ani jednego takiego uraz. Jest za to zdecydowanie więcej rozcięć i połamanych rąkakcentuje David Feldman, szef BKFC.

Naukowcy nabierają wody w usta. Jak sami mówią, aby stwierdzić która dyscyplina jest bezpieczniejsza, należy przeprowadzić stosowne badania.

Zawodników na gołe pięści przybywa, tak samo jak i fanów. Ci z kolei z chęcią wybierają się na gale, czy śledzą losy zawodników w Internecie. Z Wotore 4 również zachodzi taka możliwość.

Wotore 4 : o czym warto wiedzieć?

Gala Wotore 4 została zaplanowana na 21 stycznia br. Bilety są nadal w sprzedaży. Ich cena to wydatek 250 – 800 zł. Kibicie, którzy nie mogą dotrzeć na galę mogą śledzić losy zawodników poprzez transmisję na żywo w Internecie w systemie PPV. Koszt to 29,99 zł i można ją nabyć TUTAJ.

Wotore 4: Karta walk

Walka wieczoru.
Simon Henriksen - Michał Pasternak

Superfight.
Eric Olsen - Kamil Janik
Artur Saładiak - Denis Makowski
Piotr Więcławski - Denis Labryga
Roger Burjański - Bartosz Kwiatkowski

Uczestnicy turnieju (docelowo będzie 8 zawodników).
Marcin Szołtysik
Kamil Heberlein
Bartosz Zaczeniuk
Krzysztof Pietraszek