Weź udział w powstańczej grze miejskiej i poznaj historię Świętochłowic

W ramach 100. rocznicy III powstania śląskiego w naszym mieście odbędzie się powstańcza gra miejska z zagadkami i zadaniami. W zabawie mogą wziąć udział dzieci, młodzież i dorośli.

Gra powstańcza

Kto z nas pamięta grę podchody? Była to jedna z najbardziej lubianych dziecięcych zabaw. Gra miejska jest czymś w rodzaju podchodów, lecz z lekką modyfikacją. Świętochłowicka gra miejska będzie nawiązywała do powstań śląskich i historii sprzed 100 lat. Będzie także połączeniem teatralnego zwiedzania z zagadkami i zadaniami.

Kiedy się odbędzie powstańcza gra miejska?

Gra odbędzie się w niedzielę 29 sierpnia 2021 r. Udział w grze jest bezpłatny, ale wymaga rezerwacji miejsc. Miejsca można zarezerwować od poniedziałku 23 sierpnia od godziny 9.00 poprzez elektroniczny formularz, który zostanie opublikowany na stronie Muzeum Powstań Śląskich. Rezerwacja potrwa aż do wyczerpania miejsc w grze.

Uczestnicy gry przeniosą się w czasie do 1921 roku, kiedy Świętochłowice były teatrem działań powstańczych. Gracze podążą śladami miejsc, które upamiętniają czyny powstańcze oraz tych, które opowiedzą o tym, jak wyglądało miasto sto lat temu. Na trasie na graczy czekać będą postaci z epoki, które opowiedzą uczestnikom gry wiele historii i ciekawostek sprzed wieku. Każda z nich będzie miała dla graczy specjalne zadanie. Udział w grze nie wymaga wiedzy ani znajomości topografii miasta. Wręcz przeciwnie. Celem organizatorów jest zachęcenie mieszkańców regionu do poznawania historii Świętochłowic poprzez ciekawą formę zwiedzania.

Jak wziąć udział w grze?

Do udziału w grze zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych, którzy lubią poznawać ciekawe miejsca i historie. Po trasie gry drużyny będą przemieszczać się pieszo. Gra odbywa się w drużynach od 2 do 5 osób, gdzie co najmniej 1 osoba jest pełnoletnia. Każda drużyna musi mieć smartfon z dostępem do Internetu.

Ze względu na wciąż obowiązujące ograniczenia związane z pandemią gra odbędzie się w turach. W każdej turze do gry wejdzie 15 osób. Tury będą wyruszać z punktu startu w Muzeum Powstań Śląskich co 15 minut. Pierwsza tura wyruszy o godzinie 12.00, a kolejne o 12.15, 12.30, 12.45, 13.00, 13.15, 13.30 i 13.45. Każda drużyna będzie miała maksymalnie 2,5 godziny od startu swojej tury na wykonanie zadań. Na najlepsze drużyny czekają nagrody. Dodatkowe niespodzianki czekają na drużyny, które przybędą na grę w przebraniach stylizowanych na lata 20.

Organizatorem gry jest Muzeum Powstań Śląskich. Partnerami gry jest Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Producentem wykonawczym gry jest Silesia Events.

Źródło: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach