Zabierz głos w debacie o stanie Świętochłowic. Przyjmowane są zgłoszenia

W Świętochłowicach nieczęsto jest okazja, by mieszkańcy mogli zabierać publicznie głos na tematy dotyczące stanu miasta, problemów, z jakimi się borykają czy ważnych dla nich i dla miasta tematów. Taka nadarzy się w najbliższy poniedziałek, 13 czerwca 2022 roku, podczas jednej z najważniejszych sesji Rady Miejskiej w tym roku. Tego dnia, radni będą głosować nad absolutorium oraz wotum zaufania dla prezydenta Daniela Begera. Głos mieszkańców może mieć wpływ również na decyzje radnych.

Świętochłowice Centrum

Jak wziąć udział w debacie?

Jak informuje świętochłowicki magistrat, mieszkańcy, którzy zabrać głos w debacie nad raportem o stanie gminy (zgodnie z art. 28aa ust 6, 7 i 8 ustawy o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 r.) muszą złożyć do przewodniczącego Rady Miejskiej w Świętochłowicach pisemne zgłoszenie.

Powinno ono zawierać zamiar wzięcia udziału w debacie oraz dane zgłaszającego, tj. imię i nazwisko, numer PESEL i adres zamieszkania. Co bardzo ważne – zgłoszenie to musi zawierać listę poparcie 50 innych osób. Szczegółowe informacje są na stronie Urzędu Miejskiego. Tam również dostępne są do pobrania druki zgłoszenia udziału w debacie oraz klauzuli dotyczącej zgody na upublicznienie wizerunku.

Zgłoszenie należy złożyć najpóźniej dzień przed sesją Rady Miejskiej, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia. W debacie może zabrać głos 15 mieszkańców.

O czym będzie ta debata?

Debata będzie dotyczyć "Raportu o stanie Gminy Świętochłowice za rok 2021", który dostępny jest TUTAJ. Zawiera przygotowane przez Urząd Miejski informacje o działaniach dotyczących rozwoju miasta, inwestycji, infrastruktury, mienia należącego do gminy, a także przedsiębiorczości.

W dokumencie przeczytamy również o tym, co działo się w finansach, gospodarce komunalnej, ekologii, kulturze, oświacie, sporcie oraz w sektorach opieki zdrowotnej, opieki społecznej, bezpieczeństwa i ochrony ludności.

Czy warto wziąć udział w debacie?

Jest to okazja, aby publicznie zadać pytania władzom miasta oraz innym osobom decyzyjnym w gminie. Zwłaszcza, że mieszkańcy nieczęsto otrzymują odpowiedzi w sprawach, które są dla nich ważne. To również szansa na zainteresowanie opinii publicznej innym punktem widzenia, niż ten prezentowany przez władze miasta czy miejskich radnych.

Sesja Rady Miejskiej jest transmitowana w internecie, a obrady śledzi wielu mieszkańców. Posiedzenia są również rejestrowane przez lokalną telewizję. Dyskusja pozostanie więc w sieci, a do omawianych spraw będzie można łatwo wrócić.