Zdrowe nawyki snu dla dzieci: Jak uczyć najmłodszych dobrych praktyk snu?

Sen jest ważną częścią życia nie tylko dorosłych, ale także tych najmłodszych. Dlatego też powinniśmy bliżej przyjrzeć się temu, jak wygląda wypoczynek naszych dzieci. Aby mogły cieszyć się one faktycznie zdrowym i spokojnym snem, warto wprowadzić do ich rutyny kilka wartościowych nawyków. Zadaniem rodzica jest bowiem uczyć swoje pociechy dobrych praktyk treściwego wypoczynku.

Zdrowe nawyki snu dla dzieci: Jak uczyć najmłodszych dobrych praktyk snu?

Wyznacz stałą porę kładzenia się spać

Prawidłowa rutyna snu jest pierwszym krokiem ku osiągnięciu sukcesu. Niezależnie od dnia tygodnia, pory roku czy innych czynników godziny zasypiania, jak i pobudki, powinny być regularne. Należy zatem nauczyć dziecko wykorzystywać czas w ciągu dnia w taki sposób, aby wieczorem mogło odczuć zmęczenie i uświadomić sobie, że to najwyższa pora na sen. Ponadto odpowiednia rutyna pozwala na optymalne rozłożenie poszczególnych etapów dnia. Regularne pory wstawania i kładzenia się spać są także wartościowe dla jakości snu dziecka. Trzymając się wyznaczonych godzin, dziecko może cieszyć się znacznie głębszym snem.

Godzina wyciszenia przed snem

Niezwykle cenną wskazówką dla wszystkich rodziców jest tzw. godzina wyciszenia, podczas której przygotowujemy swoje dziecko do snu. Rezygnujemy już wtedy z wszelkich zabaw wiążących się z aktywnością fizyczną, a stawiamy raczej na czynności relaksujące. Dobrym rozwiązaniem będą więc tutaj: czytanie bajki, puszczenie łagodnej muzyki, ciepła kąpiel czy masaż. Nasze dziecko powinno w tym czasie się wyciszyć oraz szybko odczuć senność.

Zadbaj o dużą ilość ruchu

Aby malec mógł odczuć zmęczenie na koniec dnia, musi przede wszystkim sporo się ruszać! Dlatego też zadaniem rodzica jest zachęcanie dziecka do aktywności fizycznej. Poza tym najlepszym rozwiązaniem będą zabawy na świeżym powietrzu, które przyczynią się także do poprawy zdrowia, kondycji, rozwoju i samopoczucia malucha.

Drzemki dziecka w ciągu dnia

Niewątpliwe dużo rodziców zastanawia się, czy drzemki w ciągu dnia faktycznie są konieczne. Istotny jest tutaj przede wszystkim wiek dziecka. Niemowlęta potrzebują bowiem naprawdę sporej ilości snu, aby mogły się dobrze rozwijać. Jednakże pytanie brzmi: czy u starszych dzieci są one dobrym nawykiem? Po pierwsze warto wiedzieć, że na stan zmęczenia dziecka w porze wieczornej ma wpływ liczba i długość drzemek w ciągu dnia. Zatem drzemki nie zawsze mogą być dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla dzieci w wieku powyżej 3 lat. Warto zaryzykować i spróbować “przetrzymywać” swoją pociechę. Staraj się stale zapewnić mu sporą ilość zajęć oraz atrakcji. Jeśli jednak drzemka jest już konieczna, najlepiej żeby nie odbywała się ona późnym popołudniem - wtenczas dziecko będzie zbyt wypoczęte, aby zasnąć wieczorem.

Na zdrowy sen dziecka ma wpływ wiele czynników, a w nich nawyki, które jako rodzice mu przekazujemy. Warto zatem zwrócić uwagę na to, jak faktycznie wygląda rutyna naszego malucha. Odpowiednie przyzwyczajenia mogą pomóc mu cieszyć się naprawdę treściwym wypoczynkiem.

Artykuł powstał we współpracy z Hilding.pl.