100. rocznica pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego

Sto lat temu, 10 października 2022 r., odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu Śląskiego. W Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach odbędzie się rekonstrukcja historyczna tego wydarzenia.

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Sejm Śląski

Pierwsze wybory do Sejmu Śląskiego odbyły się 24 września 1922 r., a jego pierwsze posiedzenie 10 października 1922 r. Zasiadali w nim posłowie: Bloku Narodowego (18 posłów), Polskiej Partii Socjalistycznej (8 posłów), Narodowej Partii Robotniczej (7 posłów), Deutsche Katholische Volkspartei (6 posłów), Deutsche Partei (6 posłów), Deutsche Sozialdemokratische Arbeiterpartei (2 posłów) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (1 poseł).

Obrady Sejmu Śląskiego otworzył premier Julian Nowak, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Po nim przemawiał Wojciech Korfanty. Pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego wybrany został Konstanty Wolny związany z chadecją.

Rekonstrukcja pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego

W setną rocznicę pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego, 10 października 2022 r., w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach odbędzie się rekonstrukcja historyczna tego wydarzenia w wykonaniu Stowarzyszenia Zabytkowe Rowery Zabrze. Początek o godz. 11.30.

Sejm Śląski utworzono na mocy Statutu Organicznego Województwa Śląskiego – ustawy konstytucyjnej Sejmu Ustawodawczego z 15 lipca 1920 r. Powołanie go do życia stanowiło konsekwencję nadania województwu śląskiemu autonomii. Wyrażała się ona m.in. możliwością ustanawiania w niektórych dziedzinach życia publicznego odrębnych praw oraz decydowania o ewentualnym zastosowaniu w województwie śląskim ustawodawstwa ogólnopolskiego.

Sejm Śląski powoływał Radę Wojewódzką i posiadał władzę legislacyjną na terenie województwa śląskiego, przy czym polityka zagraniczna i sprawy wojskowe wyjęte były spod jego kompetencji i podlegały Sejmowi RP. Do kompetencji Sejmu Śląskiego należały wszystkie ustawy w zakresie szkolnictwa, policji, wód, organizacji administracji wojewódzkiej i samorządu, rolnictwa czy wyznań. Sejm Śląski był także uprawniony do wydawania przepisów cywilnych i karnych w zakresie swojej właściwości.

Świętochłowice Lipiny

Może Cię zainteresować:

Święto dzielnicy Lipiny w Świętochłowicach

Autor: Redakcja NGS24

04/10/2022

Świętochłowice Historyczne murale

Może Cię zainteresować:

Historyczne murale w Świętochłowicach

Autor: Redakcja NGS24

23/09/2022

czytaj więcej:

Świętochłowice Góra Hugona 3

O budynkach przy ulicy Hugona 1 i 2

Świętochłowice

75-lecie praw miejskich Świętochłowic

245489011 1788021441406750 2223256982740625451 n

Urodziny Muzeum Powstań Śląskich z rezygnacją Dyrektora

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu

Wieze

Świętochłowickie dwie wieże zapierają dech na...

Straz

Świętochłowice bardzo szanują strażaków. Z...

Koscioly

Kościoły Świętochłowic. Czy na pewno znasz ich...