15 tysięcy ludzi przyszło na stadion w Świętochłowicach. To był hołd dla Jana Pawła II

O godzinie 21:37, dnia 2 kwietnia 2005 roku zamarł świat, zamarł kraj i zamarły Świętochłowice. Karol Wojtyła - Papież Jan Paweł II odszedł do domu ojca. Kilka dni później w Świętochłowicach w jednym miejscu zgromadziło się ponad 15 tysięcy ludzi, którzy przyszli oddać mu hołd i pomodlić się w intencji zmarłego. Dziś mija 16 lat od tych pamiętnych wydarzeń.

7 kwietnia na stadionie na Skałce zorganizowano wtedy uroczyste spotkanie modlitewne mieszkańców Świętochłowic intencji śp. Jana Pawła II. Rozpoczęło się o godzinie 20:00. Według kroniki miejskiej z 2005 roku wzięło w nim udział około 15 tysięcy osób, lecz większość mediów podawała wówczas jeszcze większą liczbę, bo aż 20 tysięcy. Tylko jeden raz zgromadziło się tam więcej ludzi, a było to na inaugurację stadionu.

Nastrój skupienia i powagi podnosiły zapalone przez modlących się świece. Program spotkania zawierał też modlitwę różańcową z rozważaniami Papieża, o 21.00 był Apel Jasnogórski, a o 21.37 uczczono godzinę śmierci Papieża. Miejscowa Telewizja zaoferowała wówczas możliwość zakupu kaset wideo albo płyt dvd z nagranym przebiegiem spotkania.Kolejnego dnia, o 8:45 odprawiono Mszę Świętą pogrzebową w intencji Papieża. Odbyła się w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła.

W oficjalnej kronice miejskiej przechowywanej w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach zachowały się zdjęcia i informacje o wydarzeniu. To było jedno z największych zgromadzeń w historii naszego miasta.

"(...) Spotkanie zorganizowano wysiłkiem całego miasta pod osobistym kierunkiem Prezydenta Eugeniusza Mosia oraz duchowieństwa świętochłowickiego. Zgromadzeni wysłuchali kilku refleksji dotyczących życia Papieża, śpiewali pieśni kościelne oraz modlili się o szybką beatyfikację Jana Pawła II (...)" - czytamy w okolicznościowym wpisie na stronie miejskiej kroniki.

Forum tematyczne hanysy.info informuje, że zanim do tego doszło, 4 kwietnia 2005 roku przewodniczący Rady Miejskiej Gerard Glombik zwołał okolicznościową Sesję Rady Miejskiej w intencji uczczenia śp. Ojca Świętego. Na początku sesji modlitwę odmówił ks. dziekan Czesław Centner z parafii św. Józefa, a w Urzędzie Miejskim wystawiono Księgę Kondolencyjną. Wydano też kolejny numer Biuletynu Informacyjnego poświęcony w całości zmarłemu Papieżowi. To samo źródło podaje, że na stadionie w Świętochłowicach uroczyście i tłumnie obchodzono również pierwszą rocznicę śmierci Papieża.

"2 kwietnia 2006 roku na stadionie „Skałki” (w rocznicę śmierci Jana Pawła II) o 20:00 rozpoczęła się msza święta zakończona czuwaniem modlitewnym do 21:37, czyli czasu śmierci papieża. Zgromadzeni (około 5 tysięcy osób) na nabożeństwie zapalili przyniesione z sobą znicze. Bezpłatnie rozdawano Biuletyn Okolicznościowy poświęcony I rocznicy śmierci papieża, który wydany został przez Urząd Miejski w Świętochłowicach" - czytamy na forum.

Fot. Kronika Miejska Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach. Współpraca: Marian Piegza