Aktor Krzysztof Zaleski patronem ulicy w Świętochłowicach

Krzysztof Zaleski, pamiętany m.in. z roli personalnego Łukasika w „Zmiennikach”, będzie patronem ulicy w Świętochłowicach. Aktor i reżyser urodził się w świętochłowickich Lipinach i tam spędził pierwsze lata swojego życia. - Krzysztof zawsze nosił w sercu to miejsce. Był wielkim patriotą Śląska, jego dziadek był powstańcem śląskim – podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Świętochłowicach mówiła żona artysty, aktorka Maria Pakulnis.

fot. kadr z serialu "Zmiennicy"
Aktor Krzysztof Zaleski patronem ulicy w Świętochłowicach

Krzysztof Zaleski urodził się w Lipinach, obecnie dzielnicy Świętochłowic, 3 września 1948 r. W tym roku skończyłby 75 lat, zaś 20 października minęła 15. rocznica jego śmierci.

- Był człowiekiem bardzo prostolinijnym, przez całe życie z bardzo silnym kręgosłupem, wielkim patriotą. Bardzo skrupulatny, przechowywał wszystkie pamiątki po dziadkach, bardzo tego pilnował. Może też jako Ślązak, urodzony tutaj, był znakomitym twórcą - bardzo rzetelnym, dociekliwym, wybitnym. Był człowiekiem wielu talentów, nieprawdopodobnie wykształconym – wspominała jego żona, Maria Pakulnis.

Personalny ze „Zmienników” będzie miał swoją ulicę w Świętochłowicach

W poniedziałek, 23 października 2023 r., Rada Miejska w Świętochłowicach zdecydowała o nadaniu dotychczasowej ul. Żelaznej w Lipinach imienia Krzysztofa Zaleskiego. Inicjatorem upamiętniania aktora było stowarzyszenie „Razem dla Świętochłowic”, które zainspirował wielbiciel artysty, Dariusz Jurczyk. Na uroczystą sesję, oprócz żony aktora, przyjechał także jego syn, Jan Zaleski.

- Jestem dumny z taty. Bardzo cię cieszę, że ludzie będą mogli przeczytać, kim był. Może jego postać zainspiruje, szczególnie młodych, do zainteresowania sztuką - mówił Jan Zaleski.

Krzysztof Zaleski pamiętany jest m.in. z roli personalnego Łukasika w kultowym serialu „Zmiennicy” Stanisława Barei. Wystąpił także m.in. w: m.in. w „Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy, „Gorączce” Agnieszki Holland, „Matce królów” Janusza Zaorskiego czy „Obywatelu Piszczyku” Andrzeja Kotkowskiego. Związany był z warszawskimi teatrami Współczesnym i Ateneum, współpracował także m.in. z Teatrem Telewizji. Wykładał w warszawskiej PWST, był też prodziekanem Wydziału Reżyserskiego tej uczelni. Od 2006 r. był głównym reżyserem Teatru Polskiego Radia, a rok później został dyrektorem i redaktorem naczelnym Programu 2 Polskiego Radia.

Wyniki Świętochłowickiego Budżetu Obywatelskiego

Może Cię zainteresować:

Wyniki Świętochłowickiego Budżetu Obywatelskiego

Autor: Redakcja NGS24

20/10/2023

Świętochłowice staw Kalina

Może Cię zainteresować:

Historia świętochłowickiego stawu Kalina. W okresie międzywojennym był miejscem rekreacji i sportów wodnych

Autor: Redakcja NGS24

16/10/2023