Archidiecezja o Pierwszej Komuni Świętej 2021. Tak będzie również w Świętochłowicach

Komunia

Komunie w czasach pandemii. Chociaż już jedne są za nami, w tym roku czekają nas następne – niestety w tych samych warunkach epidemiologicznych. Jak będą wyglądały w tym roku? Sprawdźmy zalecenia Archidiecezji Katowickiej.

- Pierwszej Komunii świętej udzielamy podczas Mszy św. w niedzielę i dni powszednie; także podczas Mszy św. dodatkowych, na które tym samym wydaję zgodę. Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia Komunii św. na rękę i wyjaśnić racje - napisał abp Skworc w wytycznych adresowanych do proboszczów archidiecezji.

Przygotowanie do pierwszej Komunii świętej powinno mieć również charakter indywidualny, by zminimalizować ryzyko zakażenia się koronawirusem.

Pierwsza Komunia święta 2021 - zalecenia

- Aktualna sytuacja epidemiczna nie pozwala zorganizować uroczystości Pierwszej Komunii Św. w dużej grupie choćby w ramach szkoły. W kościołach obowiązują ograniczenia liczby wiernych, a poza tym niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem jest wciąż bardzo realne – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej. - Wydział Duszpasterski zachęca i zaleca przygotowanie tego wydarzenia w wymiarze indywidualnym i rodzinnym. Ta nowa konieczna forma, pozbawiona poniekąd tej zewnętrznej otoczki, pozwala skoncentrować na tym, co jest najważniejsze, a właściwie na Tym, który jest najważniejszy, który jest Bohaterem nie tylko pierwszej, ale w ogóle Komunii św - dodaje.

Zgodnie z zaleceniami Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach tegoroczne uroczystości pierwszokomunijne w archidiecezji katowickiej powinny przebiegać podobnie, jak to miało miejsce w ubiegłym roku. Dodatkowo nadal obowiązują wytyczne, które zostały wydane 4 maja 2020 roku przez metropolitę abp Wiktora Skworca. Zaleca się proboszczom organizowanie pierwszej Komunii świętej w stałym kontakcie i porozumieniu z rodzicami i katechetami. Arcybiskup twierdzi iż najlepsza formą jest zorganizowanie uroczystości dla pojedynczej rodziny lub kilku rodzin w ścisłym reżimie sanitarnym. Odkładanie pierwszej Komunii świętej w czasie mija się z celem, a duchowość dzieci mocno na tym cierpi.

Fot. Aleteia

czytaj więcej:

Dts

Tak zmieni się DTŚ i dojazd do Lipin. Zobacz specjalne wideo

Niedzielski

Z maseczkami do końca życia? Minister Zdrowia...

Bana ztm

Uwaga pasażerowie. Wprowadzono zmiany w...

Swietochlowice urzad

Centrum Informacji Miejskiej wznowiło działalność

Biedronka2

Więcej całodobowych Biedronek. Czy są takie w...

Virus

W Polsce padł kolejny rekord zakażeń! Jak to...

Umswiony22

Urząd Miejski w Świętochłowicach znów zamknięty...