Archidiecezja odwołuje dyspensę. Od najbliższej niedzieli obowiązkowo do kościoła

Dla wszystkich wiernych Kościoła Katolickiego wraca obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy Św. To efekt luzowania rygorów pandemicznych, przez które w ostatnich miesiącach katolicy nie mogli swobodnie brać udziału w nabożeństwach. Dyspensę - czyli zwolnienie od tego obowiązku odwołał Metropolita Katowicki, abp Wiktor Skworc.

Wnętrze kościoła pw Św Piotra i Pawła

Przypomnijmy, że dyspensa od obowiązku udziału w Mszy św. w niedziele i święta została udzielona w związku z sytuacją epidemiczną wywołaną pandemią i wprowadzanymi ograniczeniami liczby osób mogących uczestniczyć w czynnościach kultu religijnego. Normalnie, uczestnictwo w nabożeństwie jest obowiązkiem każdego katolika, zaś brak tego uczestnictwa postrzegany jest jako grzech.

W związku z obowiązującymi dotąd ograniczeniami, w wielu kościołach w całym kraju wierni nie mogli swobodnie brać udziału we mszy św. Jak czytamy w opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeni Rady Ministrów, w zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych w obiektach kultu religijnego od 13 czerwca może przebywać nie więcej uczestników niż wynosi 50 proc. obłożenia budynku. Teraz ma się to zmienić. Od 26 czerwca do 31 sierpnia obłożenie w kościołach może wynosić 75 proc.

Jak podaje Archidiecezja Katowicka, komunikat w tej sprawie zostanie odczytany w parafiach archidiecezji katowickiej w najbliższą niedzielę.

W niedzielę „obowiązkowo” do kościoła

Wierni najbliższą niedzielę będą musieli zarezerwować na Mszę Świętą. Metropolita katowicki odwołuje dyspensę od uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane.

- Eucharystia jest źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia, a także sakramentem spotkania z żywym Jezusem Chrystusem. Brak możliwości fizycznego uczestniczenia w Mszy św. sprawowanej w kościołach parafialnych był bardzo trudnym doświadczeniem, zarówno dla wiernych świeckich, jaki i duchownych. Cieszymy się, że możemy stopniowo wracać do tej nowej normalności także w kontekście życia religijnego. Pamiętajmy o wciąż obowiązujących przepisach sanitarnych – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

czytaj więcej:

Górski Raj

Organizacja imprezy integracyjnej? Górski Raj zaprasza!

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Kasztel w Szymbarku Foto Natalia Pacana Roman

Piękne krajobrazy, majestatyczne góry - karpating zaprasza!

Zdjęcie Główne

Mistrzostwa Świata w narciarstwie wodnym już w ten weekend!

Tauron

Wyciek danych w Tauronie. Zagrożone dane osobowe klientów!

Polska Akcja Humanitarna

Zamiast kwiatka niosę pomoc - akcja na zakończenie szkoły!

Wspinaczka na budynek Polsatu

On jest niemożliwy! Zobacz jak wspiął się na budynek Polsatu