Bądź ostrożny na drodze. Policjanci ze Świętochłowic apelują o rozwagę

Zdj. ilustracyjne
Policja

Zmienna pogoda, w tym prognozowane różnice temperatury, opady śniegu oraz deszczu niestety nie sprzyjają użytkownikom drogi. Policja apeluje o ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków pogodowych! Pomimo że nadeszła kalendarzowa wiosna, zima nie daje o sobie zapomnieć.

Choć nastała kalendarzowa wiosna, zima nie daje za wygraną, co można zaobserwować za oknem. Zmienna pogoda, w tym prognozowane różnice temperatury, opady śniegu oraz deszczu niestety nie sprzyjają użytkownikom drogi. Dlatego policjanci apelują o ostrożność! Sytuacja na drodze bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których konieczna jest szybka reakcja. Na śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania, koła tracą przyczepność, a kierowca może nie zapanować nad pojazdem i wpaść w poślizg.

Ważne jest, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze oraz zachować bezpieczny odstęp od pojazdów jadących przed nami — im gorsze warunki, tym większy odstęp. Kierujący pojazdami, w zmiennych i trudnych warunkach atmosferycznych, powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący pojazdami powinni zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Warto zaplanować czas tak, aby znaleźć go także na solidne usunięcie śniegu i lodu z pojazdu. Zalegający na dachu śnieg lub przymarznięte szyby mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Apel dotyczy również pieszych, chodzi o przestrzeganie obowiązujących przepisów oraz o to, aby nie wchodzili na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym na przejściu dla pieszych. Warto nosić elementy odblaskowe W czasie opadów śniegu i deszczu ze śniegiem istotna jest widoczność pieszych na drodze dla innych jej użytkowników. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, jak również pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary).

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

Źródło, Fot. Materiały prasowe KMP Świętochłowice