Będą grzmoty, ulewy i gradobicie. Przed nami diametralna zmiana pogody

Za nami kilka dni uciążliwych upałów. Teraz pogoda się zmieni, jednak ze skrajności w skrajność, bowiem po ustaniu upałów w naszym regionie może grzmieć, wiać, a z nieba poleci grad. Ostrzeżenie wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Burza Pixabay

Początek nowego tygodnia będzie jednocześnie początkiem zmian w pogodzie. Upały zaczną stopniowo ustępować, od piątku 25 czerwca 2021 w całym kraju w najcieplejszym momencie dnia temperatura powietrza nie przekroczy 30°C. Jednocześnie pojawi się znacznie więcej opadów deszczu oraz burz, które w pierwszej części tygodnia miejscami mogą być silne, z opadami gradu, silnym wiatrem oraz intensywnym deszczem.

Prognoza pogody IMGW na nadchodzący tydzień 21-27 czerwca 2021

Po bardzo ciepłej nocy poniedziałek 21 czerwca rozpocznie się słonecznie, lecz na zachodzie, południu oraz południowym wschodzie już od godzin południowych rozwijać się zacznie zachmurzenie kłębiaste i lokalnie padać będzie przelotny deszcz. Pojawią się burze. Najsilniejsze prognozowane są na zachodzie kraju, w ich trakcie opady deszczu miejscami do 30 mm, porywy wiatru do 80 km/h, możliwy też grad. Nieco słabsze burze wystąpią też na południowym wschodzie, tam opady do 20 mm i porywy wiatru do 70 km/h. Nadal upalnie, od 28°C na wschodzie do 34°C na zachodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków południowych

W nocy z poniedziałku na wtorek aktywne burze na zachodzie kraju przemieszczą się nieco na wschód obejmując swym zasięgiem m.in. Wielkopolskę, Opolszczyznę i Górny Śląsk. W ich trakcie opady deszczu do 30 mm i porywy wiatru do 70 km/h. Na pozostałym obszarze noc pogodna, ale nadal bardzo ciepła – tuż po wschodzie słońca na termometrach od 16°C do 21°C.

Pierwszy dzień kalendarzowego lata (wtorek 22 czerwca) to kontynuacja upalnej i burzowej aury, tym razem we wschodniej połowie kraju. Burzom w tej części kraju towarzyszyć będą opady deszczu do 30 mm, porywy wiatru do 70 km/h oraz opady gradu. Najchłodniej na Pomorzu, od 22°C do 24°C oraz na zachodzie, około, 27°C, najcieplej na Podkarpaciu, do 32°C. Słaby i umiarkowany wiatr we wschodniej połowie kraju wiał będzie z kierunków południowych, w zachodniej z północnego zachodu.

Na zachodzie kraju zdecydowanie chłodniej już w środę 23 czerwca, tam na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 17°C do 25°C. Gorąco jeszcze we wschodniej połowie kraju, temperatura maksymalna od 29°C do 32°C. W całym kraju przelotnie padał będzie deszcz, a we wschodniej połowie kraju prognozujemy burze z opadami deszczu do 20 mm, gradem oraz porywami wiatru do 70 km/h. Z północy i zachodu wiał będzie słaby i umiarkowany wiatr, jedynie na wschodzie będzie on jeszcze południowy.

Czwartek 24 czerwca ponownie z przelotnym deszczem, a na wschodzie i południowym wschodzie również z burzami. Miejscami zjawiska towarzyszące burzom mogą być silniejsze, możliwy jest ulewny deszcz oraz porywisty wiatr. Temperatura maksymalna powyżej 30°C tylko na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, na pozostałym obszarze w najcieplejszym momencie dnia na termometrach od 16°C do 18°C nad morzem i na zachodzie, do 29°C na północnym zachodzie.

W piątek 25 czerwca burze na południowym wschodzie, na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane lub duże i miejscami przelotny deszcz. Najcieplej na wschodzie, od 25°C do 27°C, na pozostałym obszarze od 18°C do 22°C. Słaby wiatr wiał będzie z północnego zachodu.

Weekend 26 i 27 czerwca znacznie chłodniejszy od minionego, ze zmiennym zachmurzeniem i przelotnymi opadami deszczu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 18°C do 25°C, nocami też chłodniej, od 9°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko w niedzielę na Pomorzu dość silny i porywisty, wiał będzie z zachodu i północnego-zachodu.

A co na to Damian Dąbrowski?

Tradycyjnie już prognozę IMGW porównujemy do prognoz znanego i cenionego meteorologa ze Świętochłowic Damiana Dąbrowskiego. Na swojej stronie www.pogodadlaslaska.pl pojawiły się już prognozy dla Śląska na najbliższe dni. Tak wyglądają:

PONIEDZIAŁEK [21.06.2021] – od rana w woj. śląskim słonecznie, zachmurzenie najwyżej małe lub umiarkowane. Dopiero pod wieczór lokalnie mogą pojawić się pierwsze punktowe burze. Najsilniejsze burze wystąpią jednak w pasie od Pomorza Środkowego i Zachodniego przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk. W tej części kraju już w poniedziałkowe popołudnie może być dość groźnie.

Temp. min. nad ranem w woj. śląskim ok. 15/19°C. Temp. max. po południu ok. 30/33°C. Wiatr słaby i umiarkowany przeważnie z południowego wschodu. Niewielkie wahania ciśnienia w zakresie 1010-1005 hPa.

WTOREK [22.06.2021] – w nocy z poniedziałku na wtorek miejscami wystąpią opady deszczu i burze. W ciągu dnia zachmurzenie zmienne, przeważnie umiarkowane, a więc nie ma mowy o bezchmurnym niebie, jakie mieliśmy w trakcie weekendu. Punktowo mogą pojawić się opady i burze. Temp. min. nad ranem ok. 17/20°C. Temp. max. po południu ok. 27/30°C. Wiatr przeważnie słaby ze zmiennych kierunków. Ciśnienie lekko wzrośnie do ok. 1011 hPa.