Już wkrótce remont budynku OSIR Skałka. Zmieni się nie do poznania i będzie ozdobą tej części miasta

W Świętochłowicach rozpocznie się kolejna z wielkich inwestycji, która zmieni zdecydowanie wizerunek Ośrodka Sportu i Rekreacji "Skałka". Przestarzały, smętny i zniszczony budynek, wkrótce przejdzie całkowitą transformację. Będzie nowoczesny i bardzo funkcjonalny.

W piątek 28 maja 2021 roku, w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach podpisano umowę na termomodernizację tego budynku. Wykonawcą będzie firma Budecon, w której imieniu podpis złożyła Prezes Edyta Pucharska. Miasto Świętochłowice reprezentowali prezydenci: Daniel Beger i Sławomir Pośpiech.

To wartościowy projekt, jego koszt wynosi ponad 7,5 miliona złotych. Wkład Funduszy Europejskich to 3 150 587,85 zł, a wartość dofinansowania z krajowych środków wynosi 370 657,39 zł. Zaledwie w 12 miesięcy wykonawca zupełnie zmieni wygląd i funkcjonalność tego budynku. O zakresie prac poinformował już świętochłowicki magistrat.

- Obejmuje w szczególności: przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji budynku, wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych, modernizację instalacji c.o. wraz z wymianą źródła ciepła, wymianę instalacji c.w.u., wymianę instalacji wentylacji i klimatyzacji, modernizację instalacji elektrycznej z wymianą oświetlenia, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Prace pomogą m.in. zwiększyć efektywność energetyczną budynku i zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną.

To pierwszy krok do nowego stadionu?

Mieszkańcy Świętochłowic nie mają dziś możliwości tłumnego pójścia na stadion, aby obserwować mecze piłkarskie, czy choćby treningi szkółki żużlowej, które mają tam wrócić w przyszłości. To efekt rozebrania trybun, które tuż przed wyborami w 2018 roku zostały zdemontowane. Głośna sprawa z wpuszczeniem na stadion buldożerów i podpisaniem umowy jego przebudowy, gdy w kasie miejskiej nie było ani grosza - kosztowała utratę władzy byłego prezydenta i jego polityczne środowisko. Dziś co prawda to miejsce zostało uporządkowane i odgruzowane, lecz zamiast trybun jest tam trawiasta powłoka zabezpieczająca je przed dalszą degradacją.

Sam prezydent wielokrotnie odnosił się do planów i możliwości miasta w tym zakresie. Koszty potencjalnej przebudowy stadionu, aby przywrócić go do pełnej funkcjonalności są ogromne i dziś dla miasta nieosiągalne. Nie oznacza to jednak, że pomysł został zarzucony. Plany zakładają stopniowe przywracanie użyteczności tego obiektu w kolejnych latach. Remont budynku, który jest przecież ze stadionem zespolony to dobra okazja, aby po jego zakończeniu zaprojektować ciąg dalszy. Optymistycznie odniósł się do tego prezydent Beger.

- Wraz z poprawą sytuacji finansowej #krokpokroku systematycznie przeznaczamy środki finansowe na renowację stadionu. Od 2019 roku trzymamy się ustalonego planu.
W pierwszym roku spłaciliśmy długi za rozbiórkę trybun.
W drugim roku poprawiliśmy estetykę skarpy oraz odwodnienie.
W trzecim roku podpisujemy umowę na termomodernizację budynku. Inwestycja zostanie zrealizowana w 12 miesięcy.
Plan na czwarty rok? Przygotowanie toru i korony stadionu. A w piątym... zobaczymy 🙂