Sprzęt i bajery, hajs i rowery. Co znajduje się w biurze rzeczy znalezionych w Świętochłowicach?

BIURO

W Świętochłowicach podobnie jak w innych miastach działa tzw. biuro rzeczy znalezionych. U nas prowadzi je Urząd Miejski. Przechowywane są tam przedmioty znalezione przez mieszkańców, czekając w depozycie na odbiór przez swych prawowitych właścicieli. Aktualnie na urzędowym wykazie znajduje się około 70 pozycji. Często są to przedmioty wartościowe, których utrata z pewnością właścicieli nie ucieszyła.

Wśród oczekujących na odebranie najwięcej jest rowerów, jest ich na wykazie aż 24. Są również trzy motorowery, jest skuter i jest motocykl. Sporo telefonów komórkowych różnych marek, bo aż 14. Ponadto różnego rodzaju sprzęt elektroniczny, wózki dla dzieci a nawet obuwie.

Zdarzają się portfele oraz pieniądze w walucie polskiej i zagranicznej. Portfeli z samymi dokumentami nie przyjmuje się, a wyłącznie takie, które zawierają gotówkę, w kwocie większej niż 100 zł. Co się tyczy pieniędzy, muszą być one przechowywane na specjalnym bankowym subkoncie depozytowym. Zupełnie niedawno - tydzień temu osoba prywatna znalazła banknoty w jednym ze sklepów, a prawie rok temu ktoś inny oddał do biura znalezione banknoty euro, do tej jednak pory właściciel się po nie nie zgłosił. W przypadku znalezionych pieniędzy trzeba wiedzieć, że jeśli w ciągu dwóch lat nie znajdzie się ich właściciel, są one zwracane znalazcy, a jeśli i z tym jest problem to przepadają na rzecz gminy.

Na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego publikowany jest pełen wykaz przedmiotów znajdujących się w biurze rzeczy znalezionych. Osoby, które utraciły wymienione tam przedmioty, a są w stanie bezproblemowo je zidentyfikować i wykazać ich własność proszone są o osobisty kontakt z Wydziałem organizacyjnym Urzędu Miejskiego. Biuro czynne jest w poniedziałki, środy i piątki w godzinach: 11:00 do 13:00. Informacje można również uzyskać telefonicznie pod nr 32 349 18 56.