Bomba ekologiczna w Świętochłowicach rozbrojona. W jej miejsce pojawił się teren wypoczynkowy

W ten weekend mieszkańcy mogą już korzystać z uroków stawu Kalina. Inwestycja została zakończona, a jej teren - udostępniony dla spacerowiczów. Znajdziemy tam alejki, ławki, siłownię czy plac zabaw.

Staw Kalina przeszedł metamorfozę

Od nieprzyjemnego miejsca zdegradowanego do estetycznej przestrzeni wypoczynkowej i rekreacyjnej. Staw Kalina został nie tylko oczyszczony, ale także jego okolica zyskała nowy wygląd. Realizacja inwestycji zajęła wykonawcom 44 miesiące. Jej koszt to ponad 70 milionów złotych. Dzięki pracom udało się odnowić 10 hektarów terenu prac.

- Wystarczyło sporo determinacji, dobrej woli i współpracy wielu podmiotów - zarówno strony rządowej, NFOŚiGW, WFOŚiGW, urzędników i wykonawcy, aby ten efekt w końcu osiągnąć. Warto podkreślić, że cierpliwość mieszkańców, ale też ich zaangażowanie pozwoliły wykonawcy spokojnie pracować i działać na rzecz naszego stawu - mówi prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

- Dzisiaj widzimy tego efekty. Samo znalezienie odpowiedniej firmy, która podejmie się tego typu trudnego zadania, było bardzo trudne. Mieliśmy do czynienia z prawdziwą bombą ekologiczną. Kalina była zalewiskiem, w którym mogliśmy znaleźć całą tablicę Mendelejewa - dodaje.

Działania przy stawie Kalina miały na celu nie tylko oddanie tego terenu w lepszym, estetyczniejszym stanie. Ważniejsze było przywrócenie biologicznej równowagi ekosystemu. Miało to duże znaczenie zwłaszcza dla mieszkańców dzielnicy Zgoda. Zadania zrewitalizowania przestrzeni zbiornika podjęło się konsorcjum firm Remea sp. z o.o. i Menard sp. z o.o.

- Zastosowane tutaj rozwiązania nigdy wcześniej w Polsce nie były praktykowane. Gdy na początku kadencji rozpoczynaliśmy działania, miasto było w tak trudnej sytuacji finansowej, że nie było wiadomo, czy w ogóle pozostanie na mapie aglomeracji. Skala problemów już na samym starcie była przepotężna. Zaangażowanych w proces remediacji były setki, a nawet tysiące osób, w tym także samych mieszkańców, aby po dziesiątkach lat staw Kalina przestał wreszcie uprzykrzać i zatruwać ludziom życie, a zaczął cieszyć i umilać czas - podsumowuje Zastępca Prezydenta Miasta Świętochłowice Sławomir Pośpiech.

Nowe miejsce wypoczynku w Świętochłowicach

W ramach prac przy stawie Kalina teren ten został przystosowany do celów rekreacyjnych. Pojawiła się tam infrastruktura, która umożliwi mieszkańcom aktywne spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu. Znajdziemy tam: ławki, ścieżki piesze i rowerowe, oświetlenie, plac zabaw, wybieg dla psów, boisko do siatkówki, piłki nożnej, koszykówki, a także siłownię pod chmurką czy alejki spacerowe na groblach zbiornika.

Mieszkańcy mogą korzystać z nowego miejsca już od tego weekendu. Oficjalne otwarcie stawu Kalina odbyło się w piątek, 15 września. Na dobry początek zorganizowano tam piknik rodzinny.

Zakończono drogowe remonty w świętochłowickiej Zgodzie

Może Cię zainteresować:

Zakończono drogowe remonty w świętochłowickiej Zgodzie

Autor: Redakcja NGS24

07/08/2023