Boże Ciało 2021. W Lipińskiej procesji znów przeszły chopiony

W Lipińskiej procesji Bożego Ciała 2021 znów tradycyjnie pojawiły się chopiony

W tym roku ponownie w trakcie lipińskiej procesji Bożego Ciała pojawiły się tradycyjne chopiony, czyli regionalne śląskie stroje. To właśnie z tej barwnej oprawy Boże Ciało w Lipinach znane jest w całej Polsce. Chopiona to tradycyjne określenie kobiety ubranej w śląski strój ludowy.

To wyjątkowy dzień w roku, kiedy szare, otoczone familokami ulice Lipin stają się niezwykle barwne, wręcz tak kolorowe i bogate kulturowo, że aż trudno w to uwierzyć — trzeba to zobaczyć i przeżyć. Dzień Bożego Ciała to dla mieszkańców tej dzielnicy Świętochłowic wczesna pobudka. Mieszkańcy, którzy przyozdabiają swoje okna oraz ulice, robią to z wielkim poświęceniem. W prace angażują się nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci.

Wspólnymi siłami zamieniają szarą codzienność w niecodzienną feerię kolorów, ogromnie kontrastując z prostą, na co dzień szarą i smutną architekturą. Zderzenie się tych dwóch światów w dzień Bożego Ciała, ta niezwykła metamorfoza sprawia, że święto to przyciąga również wiele osób spoza regionu.

Stroje, w które ubrani są uczestnicy procesji to zasługa Pana Grzegorza Stachaka, znanego na Śląsku piewcy tej pięknej tradycji,  który od wielu lat rozwija swoją pasję właśnie w Lipinach.

Piękne zdjęcia z wczorajszej uroczystości pojawiły się na profilu Domu Pomocy Społecznej "Złota Jesień" w Lipinach, którego podopieczni corocznie z uwagą śledzą tę niezwykłą procesję. Zdjęcia te, dzięki uprzejmości dyrektor placówki publikujemy w naszej galerii.

  - Tradycyjnie Miejski Dom Pomocy Społecznej Złota Jesień miał swój mały udział w tak pięknym świecie Bożego Ciała. Chociaż wiek naszych seniorów oraz stan zdrowia nie pozwalają w pełni uczestniczyć w procesji, jak zawsze nasi Seniorzy sercem i duchem byli obecni. Jesteśmy częścią tej tradycji - zaznacza Monika Szewczyk, dyrektor Miejskiego Domu Pomocy "Złota Jesień" w Świętochłowicach.

  Boże Ciało w Lipinach jest tak wielką atrakcją, że zawsze ściąga media, które fotografują lub filmują ten barwny korowód. Nie inaczej było i tym razem, na miejscu pojawiła się m.in. ekipa lokalnej TVP Katowice. Warto zobaczyć, jak to pięknie wyglądało, a Ci, którzy wzięli udział, mogą przeżyć to jeszcze raz...

  W Lipińskiej procesji Bożego Ciała 2021 znów tradycyjnie pojawiły się chopiony

  czytaj więcej:

  Dzieciątko

  Tradycje bożonarodzeniowe na Górnym Śląsku. Co zostało?

  Dwie Wieże CKŚ Świętochłowice

  Znamy program Industriady w Świętochłowicach. Warto tam być!

  Lipiny dawniej

  Historia Lipin. Ruszają Narodowe Dni Dziedzictwa 2021

  Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

  Muzeum Powstań Śląskich nominowane w plebiscycie. Zagłosuj!

  Andrzej Kafka

  Świętochłowice w filatelistyce – wywiad z Andrzejem Kafką

  IMG 20200914 203857

  Wszystko, co Kochan to... dobra książka!

  832731af5d81b95ba82de72993209600 XL

  O powstaniu