Boże Ciało 2021 w Świętochłowicach. Sprawdź, gdzie będą procesje

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, jest jednym z głównych świąt obchodzonych w kościele katolickim. W dzień ten wierni biorą udział w uroczystych procesjach, zatrzymując się przy czterech ołtarzach.

Boże Ciało


W naszym mieście szczególnie procesje Bożego Ciała w Lipinach są wyjątkowe. Rokrocznie uczestniczą w nich tłumy mieszkańców, a wśród nich znajdują się osoby ubrane w tradycyjne, regionalne stroje. Procesje Bożego Ciała w Lipinach to obraz tradycji nie tylko religijnej, ale także ludowej.

W tym roku uroczystość Bożego Ciała odbędzie się innej atmosferze niż lata wstecz, nie we wszystkich parafiach przejdą tradycyjne procesje w związku z pandemią koronawirusa. Przeczytajcie, w jakich świętochłowickich kościołach zaplanowano procesje, a gdzie zostały odwołane.

Procesja w Lipinach

W tym roku w Lipinach uroczysta procesja odbędzie się po mszy świętej o godz. 8:00, msza sprawowana będzie także po zakończeniu procesji przy ostatnim ołtarzu oraz o godzinie 12:00 i 16:30. Procesja z Najświętszym Sakramentem przejdzie tradycyjną trasą i zakończy się przy czwartym ołtarzu (przy ul. Pieczki 11), gdzie zostanie odprawiona również msza święta.

Nie będzie procesji w Chropaczowie

Z kolei w Chropaczowie nie będzie tradycyjnej procesji po ulicach parafii. Po każdej mszy świętej będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu z modlitwą i błogosławieństwem Eucharystycznym.

Procesja w Piaśnikach

W Piaśnikach po mszy świętej o godzinie 8:00 parafianie wyruszą w procesji ulicami parafii: 3 Maja, Chorzowską, Zubrzyckiego i parkiem Heillo pod kościół. W tym dniu nie będzie mszy świętej w kaplicy szpitalnej.

Procesja w Centrum

O godzinie 9:30 rozpocznie się uroczysta msza w parafii Piotra i Pawła w Centrum. Po niej wierni przejdą w procesji następującymi ulicami: Katowicką, Pocztową i Kubiny.

Procesja w Zgodzie

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w parafii Zgoda rozpocznie się o godz. 8:30, najpierw zgromadzeni udadzą się na cmentarz, później zatrzymają się przy czterech ołtarzach. Na cmentarzu przy krzyżu zostanie odprawiona msza święta.

Należy pamiętać, że w trakcie procesji obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

zdj. FB Parafia pw Św. Józefa na Zgodzie, czerwiec 2020