Chropaczów i remont Łagiewnickiej. Aż 8 ofert w przetargu

Chropaczów może już szykować się do remontu ulicy Łagiewnickiej. W dniu dzisiejszym otwarto złożone w przetargu przez potencjalnych wykonawców oferty. Czy możemy już odliczać do rozpoczęcia?

Lagiewnicka

Świętochłowice mają ostatnio szczęście do rozstrzygnięć takich postępowań w przypadku inwestycji drogowych. Przypomnijmy, że równo dwa miesiące temu, 26 marca 2021 roku wyłoniono wykonawcę planowanej przebudowy ul. Przemysłowej wraz ze zjazdem z Drogowej Trasy Średnicowej. Tam najkorzystniejsza oferta niższa była od planowanego na ten cel budżetu o ok. 10 mln. zł. Podpisano już umowę, a wykonawca ma 18 miesięcy na realizację zadania w formule "zaprojektuj i wybuduj". To przed nami, a jak jest w przypadku ul. Łagiewnickiej?

Branżowy portal transport-publiczny.pl podał dziś szczegóły dotyczące otwarcia złożonych ofert. Okazuje się jednak, że w artykule jest błąd dotyczący puli zabudżetowanych na ten cel środków.

Co proponują oferenci?

- Najtańszą ofertę, opiewającą na kwotę 49,111 mln zł, złożyła Silesia Invest. NDI proponuje 49,778 mln zł, konsorcjum Drogpol-ZW i KZN Rail – 50,893 mln zł, konsorcjum firm Estavel i Universal Energy – 53,295 mln zł, konsorcjum Spec Bruk i Progreg Budownictwo – 58,939 mln zł, ZUE – 59,257 mln zł, Budimex – 61,873 mln zł, Torpol – 68,495 mln zł - czytamy w artykule.

Sęk w tym, że w artykule podano błędną informację, iż żadna z ofert nie zmieściła się w planowanej puli, którą wskazano tam w wysokości ok. 39,5 mln. zł. Wartość ta dotyczy bowiem wyłącznie budżetu, jaki na ten cel przeznaczyły Tramwaje Śląskie. Postępowanie dotyczy zaś całości prac związanych zarówno z wymianą torowiska, za którą odpowiada tramwajowa spółka, jak również remontu nawierzchni, a właściwie kompleksowej przebudowy drogi wraz z podbudową, chodnikami, sieciami i oświetleniem, która finansowana będzie ze środków desygnowanych przez nasze miasto.

Co na to gmina Świętochłowice?

- Całkowity budżet na tą inwestycję to ponad 39 mln zł z puli Tramwajów Śląskich, ale także ponad 13 mln zł ze środków gminnych - informuje Wiceprezydent Świętochłowic Sławomir Pośpiech. Kwota, jaka łącznie jest do wydania na ten cel to ponad 53 miliony złotych - uzupełnia wiceprezydent Świętochłowic.

Aż osiem złożonych ofert może robić wrażenie. Jeśli postępowanie zakończy się wyborem wykonawcy, który złożył najkorzystniejszą ofertę, to dla miasta będzie dodatkowa wartość dodana. Oferent, który złożył najlepszą ofertę swoją siedzibę ma bowiem właśnie w Świętochłowicach. Zgodnie z informacjami podanymi na branżowym portalu, o wyborze zdecydują cena (80%), gwarancja (10%) oraz doświadczenie osób wyznaczonych do realizacji zamówienia (10%). Na wykonanie prac przeznaczono 15 miesięcy. Inwestycja będzie realizowana przy wyłączonym ruchu tramwajowym.

Przedmiotem zamówienia jest przebudowa torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną w Świętochłowicach w ciągu ulicy Łagiewnickiej od ul. Barlickiego do granicy z Bytomiem, obejmująca przebudowę ok. 2500 m jednotorowej linii tramwajowej. Po przebudowie linia będzie dwutorowa na odcinku od ul. Jaśminowej do przystanku Łagiewniki Targowisko w Bytomiu.