Jak postępują prace na Hugobergu w Świętochłowicach?

Wiosenny spacer skłonił nas do poinformowania Czytelników, jak postępuje budowa domów przy ulicy Góra Hugona.

Przypomnijmy, że były tu budynki (w zarządzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Lokalami) o niskim standardzie, gdyż nie posiadały instalacji gazowej, miały w większości tzw. suche ubikacje, a ścieki odprowadzano do szamba, które co jakiś czas opróżniano. Woda do budynków dostarczana była z Rudy Śląskiej.

Informacja w roku 2018 o likwidacji budynków wywołała protest, jednak bezskuteczny. Domy opuszczono, a potem resztki były stopniowo dewastowane. Wspomniany teren to były dwa budynki mieszkalne o powierzchni zabudowy 293 m2 i 259 m2, a powierzchnia gruntu to 3001 m2.

Stare domy na Hugobergu wyburzono i wycięto kilkaset drzew

W końcu (decyzją administracyjną nr 68/22 z dnia 29 czerwca 2022 roku) domy wyburzono, a po długim czasie wywieziono też gruz. Z informacji Urzędu Miasta wiemy, że na tym obszarze będzie „niska zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna i niskiej intensywności”.

Wycięto pod budowę chyba kilkaset drzew różnej wysokości i grubości, jak też gatunku. Wycięte drzewa odsłoniły widok w stronę Kochłowic, więc zobaczyć można wieżę szybu dawnej kopalni „Wirek”. Zrobiliśmy zdjęcia wyrwanych, a jeszcze nieuprzątniętych pni, by pokazać malkontentom, że nie były to krzaczki.

Chyba wciąż jeszcze prowadzone jest tzw. uzbrojenie terenu, czyli przygotowanie działki do budowy, pod kątem dostępu do mediów (kanalizacja, prąd, gaz) i drogi publicznej. Widać zaawansowaną budowę na razie jednego domu, pewnie dla kilku rodzin, co można wnioskować po ilości szafek energetycznych.

Wśród rumowiska po wyburzonych domach widać pięknie kwitnące drzewa, pozostałości po znajdujących się tu ogródkach przydomowych. Zostały nawet resztki jakiejś altany, pozostałości chlewików. Możemy mieć nadzieję, że pozostawione zostaną i wkomponują się w nowe osiedle.

Zamknięto też aktualnie wjazd na działkę od Rudy Śląskiej, od strony ulicy ks. Tunkla. Mimo to nie stanowi to przeszkody, gdyż dalej po tym obszarze szaleją młodzi ludzie na quadach i wciąż jeszcze wjeżdżają bezkarnie w głąb Użytku Ekologicznego.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na pewien fakt. Otóż w trakcie prac uzbrojenia terenu wykopano ogromne głazy, które w stertach leżą w różnych miejscach. Na niektórych widać odciśnięte dawne rośliny (głównie skrzypy), czy szczątki zwierzątek. Nikogo to nie interesuje, a to przecież przyczynek do historii Świętochłowic, regionu. A mamy przecież w mieście muzeum, jest też w UM wydział zajmujący się środowiskiem, jego nadzorowaniem, ochroną…

Przez rok zrobiono niewiele

Sumując: przez rok niewiele zrobiono, postępu prac budowlanych nie widać (jeden niewykończony jeszcze domek – to mało), widać deweloperowi się nie spieszy. Możemy dlatego ufać, że takie działanie spowoduje ekologiczne myślenie i teren zyska nie tylko architektonicznie ładnymi domkami, lecz też przemyślaną zielenią (tak nową, jak i starą).

Przy okazji wyrazimy jednak niepokój krążącymi pogłoskami, że zabudowa wejdzie dalej w stronę Użytku Ekologicznego, aż do linii wysokiego napięcia, co już byłoby poważnym uszczerbkiem terenów zielonych w mieście.

Góra Hugona w Świętochłowicach Tu zaszła zmiana

Może Cię zainteresować:

Góra Hugona w Świętochłowicach. Tu zaszła zmiana

Autor: Redakcja NGS24

24/04/2023

Świetochłowice Hugoberg

Może Cię zainteresować:

O budynkach przy ulicy Hugona 1 i 2. Kolejny raz

Autor: Redakcja NGS24

21/11/2022

Reklama