Dodatek węglowy w Świętochłowicach. Kiedy ruszą wypłaty?

W wielu miastach regionu już kilka dni temu ruszyła wypłata dodatku węglowego. Urzędnicy w Świętochłowicach się jednak nie spieszą, choć pieniądze na ten cel już w piątek, 23 września 2022 r., wpłynęły na konto Urzędu Miejskiego.

fot. pixabay.com
Węgiel


Wypłaty dodatku węglowego powinny się rozpocząć najpóźniej na początku ubiegłego tygodnia, ale pierwsze rządowe środki wpłynęły na konta samorządów dopiero w jego połowie. Jak poinformował w mediach społecznościowych prezydent Świętochłowic, Daniel Beger, pieniądze na tej cel wpłynęły na konto Urzędu Miejskiego w piątek, 23 września. Wiele miast od razu ruszyło z wypłatami, ale Świętochłowice nie. Dlaczego?

Wypłata dodatku węglowego w Świętochłowicach od 30 września

Rządową dotację najpierw trzeba wpisać do budżetu miasta, a może to zrobić tylko Rada Miejska. Sesję w Świętochłowicach zaplanowano jest na czwartek, 29 września. Jak zapowiada prezydent Beger następnego dnia rozpoczną się wypłaty poszczególnych transz dodatków. W innym miastach zwołano jednak sesje nadzwyczajne, by umożliwić szybszą wypłatę dodatku – np. w Bytomiu 19 września, w Chorzowie 26 września (choć w tym mieście zwykła sesja też zaplanowana jest na 29 września).

Do Świętochłowic trafiło 20,4 mln zł na wypłatę dodatku węglowego. Jak podał prezydent miasta do tej pory mieszkańcy złożyli blisko 4 tys. wniosków i wciąż spływają kolejne. Do tej pory zakwalifikowanych do wypłaty został około tysiąca wniosków. Trwa szczegółowa analiza pozostałych, a – jak dodał Daniel Beger – część z nich wypełniona jest niechlujnie lub nieczytelnie, co wydłuża czas ich rozpatrywania. W dodatku część wniosków jest niezgodna z deklaracjami złożonymi w bazie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Piec

Może Cię zainteresować:

W Świętochłowicach można już składać wnioski o dodatek do ogrzewania

Autor: Redakcja NGS24

22/09/2022