Dolina Lipinki kontra off-road'owcy. Będą konsultacje społeczne?

Uchwała o powołaniu nowego zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Dolina Lipinki" musi jeszcze poczekać na swoje głosowanie. W trakcie obrad XL sesji Rady Miejskiej, została zdjęta z programu. Zanim wróci, mają się odbyć dodatkowe konsultacje społeczne.

Sss

To miała być formalność

Powołanie nowego zespołu przyrodniczego wydawało się formalnością, wszak Prezydent Daniel Beger informując wcześniej o tych planach, wskazał, że dolina będzie symbolem mocnego przywiązania do idei ochrony środowiska, podobnie jak ma się to w przypadku ekologicznych użytków, które już na terenie miasta się znajdują. To Lasek Chropaczowski, Góra Hugona, a także rejon stawu Foryśka.

Idea, która wpisuje się w strategie

Zamysł utworzenia doliny, wpisuje się w proekologiczną strategię Świętochłowic, której zresztą oczekuje wielu mieszkańców. To spora część miasta, powierzchnia wynosząca 41 ha, odpowiada ponad 3% powierzchni całych Świętochłowic. Okazuje się jednak, że plany utworzenia tam zespołu przyrodniczo-krajobrazowego wywołały wiele kontrowersji.

Dla jednych przyroda, dla innych off-road'owa hałda

Ogłoszenie tej idei spotkało się jednak ze sprzeciwem części środowisk, dla których "Ajska" to miejsce spotkań wielbicieli off-road'owej jazdy. Wcześniej organizowano tam bowiem różnego rodzaju rajdy i imprezy motocrossowe. W mediach społecznościowych wywiązało się w tej sprawie sporo emocjonujących dyskusji, niektóre również na pograniczu hejtu i szyderstwa. Doszło nawet do próby zorganizowania grupy, która miałaby rozpocząć w tej sprawie protesty. Nie zgadzają się z nimi ci mieszkańcy, dla których zdecydowanie ważniejsze są sprawy dotyczące ekologii i ochrony środowiska, którzy widzą ten teren raczej jako miejsce rekreacji niż sportu.

Będą konsultacje społeczne

Jeszcze przed procedowaniem uchwały, wniosek o zdjęcie jej z punktu obrad zgłosił przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Nowak. W rozmowach dotyczących powodów tej decyzji radny słusznie zauważył, że emocje, które pojawiły się w związku z tym projektem nie służą dziś podejmowaniu decyzji, zaapelował również o rozpoczęcie konsultacji w tej sprawie. Rada Miejska wniosek zaaprobowała, a więc przyszłość tego terenu zostanie rozstrzygnięta po uzyskaniu wyniku konsultacji z mieszkańcami. Warto będzie również porozmawiać z organizacjami, które zrzeszają osoby korzystające dotąd z "Ajski" w trakcie rajdów i zawodów.

Do sprawy będziemy jeszcze wracać.

Na okoliczność powołania nowego Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego "Dolina Lipinki" Urząd Miejski w Świętochłowicach przygotował wcześniej stosowną infografikę.

fot. Wazki.pl

czytaj więcej:

Ajska

Koniec z motocrossem i offroad'em na Ajsce....

Lipinka

W Świętochłowicach powstanie nowy zespół...

Ajska

Ajska i Szachta. Miejsca sentymentalne Chropaczowa

1

Nowoczesny plac zabaw w Chropaczowie już...

Powstanie

100 lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie....

Kwiatki

Spółdzielnia mieszkaniowa w Świętochłowicach...

Ops

Na decyzję ws. OPS w Świętochłowicach trzeba...