Domki fińskie w Piaśnikach do remontu

Domki fińskie w Piaśnikach w końcu zostaną wyremontowane. Prace mają się rozpocząć na początku przyszłego roku. Kto się do nich wprowadzi?

Domki finskie

Władze Świętochłowic chcą by po remoncie fińskie domki w Piaśnikach służyły wszystkim mieszkańcom miasta. Swoją siedzibą mogą tam znaleźć fundacje, stowarzyszenia czy organizacje społeczne działające w naszym mieście.

– Wierzę, że domki fińskie w Piaśnikach mogą stać się przestrzenią pełną kreatywnych i innowacyjnych pomysłów, które zintegrują mieszkańców Świętochłowic w każdym wieku. To miejsce z historią i ogromnym potencjałem, idealne pod wszelkiego rodzaju społeczne inicjatywy – spotkania artystyczne, centrum integracji dla seniorów, inkubatory dla młodych przedsiębiorców lub naukowców - podkreśla Daniel Beger, Prezydent Świętochłowic.

Domki fińskie, które stoją przy ul. Chorzowskiej w Świętochłowicach mają około 140 metrów kwadratowych powierzchni. Do dyspozycji stowarzyszeń czy fundacji będą pomieszczenia o różnym metrażu. Dokładny plan pomieszczeń oraz szczegóły najmu mają zostać podane gdy ruszą prace remontowe.
Już teraz Urząd Miejski w Świętochłowicach czeka na zgłoszenia zainteresowanych wynajmem przestrzeni w fińskich domkach. Do 30 listopada można się kontaktować telefonicznie pod numer 32 349 18 26 lub mailowo na adres: media@swietochlowice.pl.

Domki fińskie w Piaśnikach miały zostać wyburzone

Osiedle domków fińskich w Piaśnikach oddano do użytku w 1930 r., a do dziś zostało tylko pięć z nich. Z powodu złego stanu technicznego w 2017 r. podjęto decyzję o ich wyburzeniu, a na tym miejscu zamierzano zbudować osiedle mieszkaniowe. Rok później nowe władze miasta zmieniły tę decyzję i uznały, że domki należy zachować.

- Ze względu na sytuację finansową miasta, przez wiele miesięcy walczono o środki na sfinansowanie inwestycji kompleksowego remontu pięciu domków fińskich. Dziś mamy zapewnienie władz wojewódzkich, że środki na ten cel są już zabezpieczone, a remont ruszy na początku 2021 roku – informuje świętochłowicki magistrat.