Druga edycja Klasówki Powstańczej

Druga edycja Klasówki Powstańczej odbędzie się 20 marca w Krakowie. W stolicy Małopolski na pytania będą odpowiadać m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni i artyści. W blisko 150 szkołach swoją wiedzę sprawdzą uczniowie, a w Internecie będą mogli zrobić to wszyscy chętni.

935dbd09c0a7727e2143877810820513 XL

- Klasówka Powstańcza ma charakter ogólnopolski. Pierwsza edycja odbyła się przed rokiem na Śląsku. Wówczas zadeklarowaliśmy, że każdego roku będziemy zapraszać kolejne województwa, aby przyłączyły się do naszej inicjatywy. Tegoroczna edycja jest dedykowana Małopolsce, bo klasówkę napiszemy właśnie w Krakowie. W tym samym czasie w swoich szkołach z pytaniami zmierzą się również uczniowie z pięciu województw: śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i opolskiego oraz czeskiego Zaolzia – powiedział podczas konferencji prasowej Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

- Mam nadzieję, że dzięki naszym działaniom wiedza o Powstaniach Śląskich w przyszłości będzie bardziej powszechna – dodał.

Tegoroczny konkurs wiedzy historycznej „Klasówka powstańcza. Polska dla Powstańców Śląskich” zostanie zorganizowany w auli St. Wyspiańskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Do testu przystąpią parlamentarzyści, samorządowcy, naukowcy, duchowni, dziennikarze, aktorzy, animatorzy kultury.

Tego samego dnia na pytania o historii Powstań Śląskich będzie odpowiadać też młodzież w blisko 150 szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Finał klasówki dla najlepszych uczniów zaplanowano na 25 kwietnia w Domu Śląskim (dziś oddział Muzeum Historii Krakowa).

Ponadto w Internecie swoją wiedzę będzie mógł sprawdzić każdy zainteresowany tą tematyką.

NAPISZ KLASÓWKĘ

19 marca wokół rynku w Krakowie będzie jeździć tramwaj powstańczy, promujący drugą edycję Klasówki. Mieszkańcy otrzymają m.in. zakładki plebiscytowe i powstańcze, a akordeonista zagra i zaśpiewa powstańcze piosenki.

- Poza tym w bieżącym roku wspólnie z Muzeum Historii Krakowa chcemy zorganizować konferencję dotyczącą Powstań Śląskich oraz debatę. Dodatkowo w Noc Muzeów (19-21 maja) w Krakowie na Placu Inwalidów będzie można zobaczyć naszą wystawę „Sfrunął na Śląsk orzeł biały…” – zapowiedziała Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich.

Pomysłodawcą konkursu jest Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic. Organizatorami sprawdzianu są: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

Pierwszą Klasówkę Powstańczą zorganizowano w ubiegłym roku. W sali Sejmu Śląskiego w Katowicach do testu przystąpili politycy, dziennikarze i artyści, a w szkołach kilkaset uczniów.