Działkowiczu ze Świętochłowic - bądź czujny i nie daj się okraść!

Ogrodek

Świętochłowiccy policjanci przypominają o czyhających na działkowiczów zagrożeniach, dotyczących przypadków włamań, kradzieży i aktów wandalizmu. Jeśli posiadasz ogródek działkowy w Świętochłowicach, koniecznie zapamiętaj lub zapisz, jak chronić się przed takimi zagrożeniami.

Wraz z nadejściem sezonu, działkowcy zabrali się do pracy. Niestety do „roboty” zabrali się również złodzieje. Ich łupem najczęściej padają pozostawione bez opieki przez działkowców w altankach m.in torebki, saszetki, telefony. Oprócz rzeczy osobistych rabusie kradną kosiarki, narzędzia i sprzęt ogrodniczy oraz rośliny posadzone na działce. Apelujemy o ostrożność!

Policja informuje, że włamania i kradzieże na terenach ogródków działkowych to problem, występujący od wielu lat w całym kraju. Pomimo działań Policji zmierzających do ustalania i zatrzymywania sprawców tych przestępstw, zjawisko to nadal występuje. Łupem złodziei padają często kable, butle gazowe, narzędzia oraz wartościowe przedmioty takie jak radioodbiorniki, telewizory, lodówki, agregaty oraz drobniejszy sprzęt AGD. W zasadzie wszystko, co można spieniężyć. Wandale nie tylko kradną cenne przedmioty, lecz również dokonują zniszczeń, rozcinając baseny ogrodowe oraz dewastując rośliny i wyposażenie działek. Niejednokrotnie straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość skradzionych przedmiotów.

Policjanci apelują o czujność, zamykanie furtek czy altanek i niepozostawianie dokumentów, czy gotówki bez nadzoru. Zachęcają do należytego zabezpieczenia altanek czy pomieszczeń, w których chowane są narzędzia przydatne do pracy w ogrodzie.

Jak uniknąć zagrożeń?

Żeby odpowiedzialnie stawić czoła zagrożeniom wynikającym z możliwości włamania, kradzieży lub zniszczenia mienia, wystarczy przestrzegać kilku ważnych zaleceń. Nie chroni to oczywiście w 100% od takich zdarzeń, ale w dużym stopniu im przeciwdziała.

  • Właściwie zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy, który najczęściej pada łupem złodziei. Przechowywany sprzęt i inne przedmioty stanowiące wartość np.: skrzynki z narzędziami powinny być umieszczone w miejscu niewidocznym dla osób postronnych lub zabierane do domu.
  • Zachować dokumenty gwarancyjne nowego sprzętu z numerami fabrycznymi. Wartościowe przedmioty dobrze jest oznaczyć w trwały i widoczny sposób oraz zrobić dokumentację fotograficzną.
  • Starannie zabezpieczyć altanę lub domek - wzmocnić drzwi, zamontować na nich atestowane zamki, założyć na okna kraty.
  • Regularnie kontrolować stan zabezpieczeń. Kilkudniowa nieobecność właściciela i brak zmian na działce może zwrócić uwagę przestępcy i nakłonić go do włamania.
  • Podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.
  • O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami- poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje.
  • Wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać Policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym jest działka

- (...) Każdy może przyczynić się do ograniczenia liczby przestępstw. Zdarza się, że jesteśmy naocznymi świadkami popełniania czynów zabronionych. Z uwagi na strach przed zemstą, często „przymykamy oko” na złe zachowania i wolimy milczeć, niż reagować. Zapewniamy, że wystarczy tylko telefoniczne powiadomienie Policji o naruszeniu prawa, aby wykazać się prawidłową postawą obywatelską, umożliwiającą funkcjonariuszom podjęcie stosownych działań - czytamy na stronie internetowej świętochłowickiej komendy Policji.

Źródło, fot. Materiały prasowe KMP Świętochłowice