Dzień kolorowej skarpetki to święto osób z zespołem Downa. Solidaryzujmy się nimi!

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również ważne międzynarodowe święto. To Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Jedną z tradycji, która ma pokazać, że solidaryzujemy się z tymi osobami są kolorowe skarpetki, które tego dnia możemy założyć potwierdzając, że o nich pamiętamy.

Skarpety

To święto ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa. Data obchodów jest symboliczna. Przypada ona na 21 dzień trzeciego miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy - trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.

Każdy z nas również może w prosty sposób przyłączyć się do akcji promującej. Wystarczą do tego kolorowe skarpetki. W Świętochłowicach cieszy zaangażowanie władz miasta w temacie. O swojej solidarności z osobami z zespołem Downa poinformował m.in. prezydent miasta Daniel Beger.

🧦 Dzisiaj świętujemy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa! Dlatego takie skarpetki w rodzinie :) To wspaniali ludzie z...

Opublikowany przez Daniela Beger - Prezydenta Świętochłowica Niedziela, 21 marca 2021