Dzień Śląski w Chorzowie już jutro! To uroczystość na pamiątkę śląskiej autonomii

Czujesz się prawdziwym Ślązakiem? A może chcesz poznać szerzej naszą śląską kulturę i tradycję? Jeśli tak, to wybierz się w czwartek 15 lipca do pobliskiego Chorzowa na Dzień Śląski. Ze Świętochłowic to przecież tylko przysłowiowy rzut kamieniem!

Dzień Śląskiej Flagi Chorzów ul Wolności

Dyskusja o śląskiej tożsamości, śląska kuchnia i wirtualna wycieczka po największych atrakcjach turystycznych Górnego Śląska – w najbliższy czwartek, 15 lipca 2021 r., odbędzie się Dzień Śląski w Chorzowie.

Tego dnia właśnie będzie obchodzona 101. rocznica uchwalenia przez polski Sejm Statutu Organicznego Województwa Śląskiego, który nadawał regionowi szeroką autonomię. Od kliku lat w rocznicę tego wydarzenia obchodzony jest także Dzień Śląskiej Flagi, zainicjowany przez obecnego senatora Marka Plurę. Tego dnia z inicjatywy Ruchu Autonomii Śląska zółto-niebieskie flagi wieszane są m.in. wzdłuż ul. Wolności. W tym roku chorzowski Urząd Miasta zaprasza także na Dzień Śląski w Chorzowie.

- W czwartkowe popołudnie, na rynku i ulicy Wolności, młodzieżowi radni będą rozdawać mieszkańcom balony w kolorach flagi Górnego Śląska. Na Urzędzie Miasta zawiśnie regionalna flaga, a wieczorem elewacja zostanie podświetlona również na żółto-niebiesko – informuje chorzowski magistrat.

Mieszczące się na chorzowski Rynku Kaskada Bistro Cafe serować będzie śląskie przysmaki - rolady z kluskami i modrą kapustą, śląski żur oraz szpajzę i kołocz. Księgarnia Dopełniacz przystroi kolorami śląska dział z regionalną literaturą. Sklep Gryfnie oferuje zniżkę -10% na hasło: Dzień Śląski w Chorzowie.

Śląskie spotkania w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu

Głównym punktem dnia – jak podkreśla w komunikacie chorzowski Urząd Miasta - będą śląskie spotkania w Galerii Sztuki Muzycznej i Obrazu na Rynku.

• O godz. 16:00 rozpocznie się debata "Z niczego nie ma nic, czyli o śląskiej tożsamości wczoraj, dziś i jutro”. Udział w niej zapowiedzieli prof. Zbigniew Kadłubek, youtuber Niklaus Pieron, właścicielka Gryfnie Klaudia Roksela oraz świętochłowiczanin Kuba Karasek pielęgnujący pamięć o śląskich tradycjach. Goście będą opowiadali skąd czerpie śląska tożsamość i jak wygląda ona w 2021 roku.

• O godz. 18:00 twórcy bloga BELE KAJ zabiorą chorzowian w wirtualną podróż po największych atrakcjach turystycznych Górnego Śląska.