Dzikie kąpieliska w Świętochłowicach. Policja zapowiada kontrole

W Świętochłowicach znajduje się kilka akwenów wodnych, w których kąpiel jest zabroniona. Niestety, nie wszyscy respektują zakaz kąpieli w takich miejscach, a co najgorsze - zdarzają się tam również utonięcia. Brawura, alkohol czy po prostu ludzka głupota przyczynia się wtedy do tragedii.

Policja akweny świętochłowice

Wzmożone kontrole akwenów zapowiada świętochłowicka policja. Mundurowi będą zwracać uwagę na osoby znajdujące się w okolicy tzw. „dzikich kąpielisk”, aby zapobiec utonięciom oraz oddziaływać prewencyjnie, by nie dochodziło do przestępstw oraz wykroczeń. Policjanci przypominają o odpowiedzialnym zachowaniu i apelują o przestrzeganie przepisów dotyczących zakazu kąpieli w miejscach niedozwolonych. W okresie letnim policja podejmuje corocznie szereg działań profilaktycznych ukierunkowanych na zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym na terenie miasta, informując ich jednocześnie o zagrożeniach wynikających z nielegalnych kąpieli, gównie dla życia i zdrowia.

Policjanci przypominają, że kąpiel w miejscu zabronionym, jest nie tylko wykroczeniem opisanym w przepisach prawnych, za które grozi grzywna, ale coraz częstszą przyczyną tragedii. Aby wypoczynek w okolicy akwenów nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

  • Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
  • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;
  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);
  • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;
  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;
  • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;
  • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne;
  • Zażywając kąpieli słonecznych, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby;
  • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad, możemy sprawić, by nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Wszystkie tzw. „dzikie kąpieliska” na terenie naszego miasta nie są przeznaczone do kąpieli. Na kąpiących się pomimo zakazu i ostrzeżeń, czekać będą wysokie grzywny.

Źródło, Fot. Materiały prasowe KMP Świętochłowice