Europejskie Dni Dziedzictwa w Lipinach i Muzeum Powstań Śląskich

„Moja droga” – to hasło przewodnie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. W Świętochłowicach ta droga prowadzić będzie m.in. przez Lipiny, gdzie przygotowano wiele wydarzeń związanych z historią tej dzielnicy. Ciekawe wydarzenia przygotowało także Muzeum Powstań Śląskich.

Europejskie dni dziedzictwa

Co się będzie działo w Lipinach?

W najbliższą sobotę, 12 września, w godzina 15.00 – 17.00 młodzież i dzieci w śląskich strojach poprowadzą spacer historyczny „Historia Lipin oczami dzieci”.

- Będzie to niepowtarzalna okazja na zdobycie wiedzy na temat naszego lokalnego dziedzictwa. Spacer obejmować będzie także prezentację krótkich filmów oraz publikację wyników konkursu dla dzieci na kreatywne opracowanie krótkiej informacji o historii Lipin – informuje świętochłowicki magistrat.

Kolejne wydarzenie odbędą się tydzień później, w sobotę 19 września. O godzinie 15.00 zaprezentowane zostaną wyniki akcji „Na tropach tajemnic kościoła św. Augustyna w Świętochłowicach-Lipinach”. Chodzi o poszukiwania bohaterów serii obrazów Ludwika Konarzewskiego juniora, które można podziwiać w parafii św. Augustyna w Lipinach. W godzinach 15.00 – 17.00 odbędzie się także gra miejska „Lipińskie zagadki”.

- Wydarzenie będzie okazją do wykazania się wiedzą o historii Lipin, a także Świętochłowic i regionu oraz sposobnością do poznania ciekawostek związanych z najbliższą okolicą – zapewniają organizatorzy.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Powstań Śląskich

Ciekawe wydarzenie w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowało Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. W piątek, 18 września, od godz. 10.00 do 14.00 zaprezentowany zostanie happening historyczny z okazji 100-lecia powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Z kolei w niedzielę, 20 września, od godz. 12.00 do 13.30 będzie można wziąć udział w panelu dyskusyjnym „Śląsk – droga do Niepodległej”, a następnie od godz. 15.00 w finisażu wystawy „Biało-czerwona” organizowanej przez Stowarzyszenie Polskiego Patchworku.

Świętochłowickie obchody Europejskich Dni Dziedzictwa zakończą się maratonem filmowym w Muzeum Powstań Śląskich. Zaprezentowana tam zostanie 31 odcinków Filmowej Encyklopedii Powstań Śląskich. Maraton wraz ze spotkaniem z twórcami i bohaterami encyklopedii rozpocznie się 20 września o godz. 16.00.

źródło: UM w Świętochłowicach

czytaj więcej:

Grota

Jest przełom w sprawie Groty. Śląskie stroje...

Grota

Lipińska Grota musi przejść niezbędny remont....

10

Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich z okazji 100. rocznicy

Sadowa

Zmiana organizacji ruchu w Lipinach. Sprawdź...

Lipiny

Wielkanoc w Lipinach. Sprawdź informacje z...

Lipinka

W Świętochłowicach powstanie nowy zespół...

Lokal za zlotowke

Pierwsze lokale za złotówkę trafiły do najemców