Historycznie najniższa stopa bezrobocia w Świętochłowicach? Obecnie jest równa średniej krajowej

PUP Świętochłowice stopa bezrobocia 2

Świętochłowice zawsze były w czołówce śląskich miast z najwyższą stopą bezrobocia. Pod koniec lipca 2021 roku zarejestrowana stopa bezrobocia w Świętochłowicach zrównała się z poziomem średniej krajowej, czyżby było widać światełko w tunelu?

Świętochłowice jedno z najgęściej zaludnionych miast w Polsce. Według informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach widzimy, że na początku XX wieku problem bezrobocia dotykał więcej niż 25% mieszkańców. Wobec postępujących procesów restrukturyzacji górnictwa i hutnictwa rosło także bezrobocie w mieście. Przemysł został wypierany przez usługi.

Jak wygląda sytuacja rejestrowanego bezrobocia teraz?

Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Świętochłowicach wynika, że sytuacja stopniowo się poprawiała (z sezonowymi i gospodarczymi wahaniami), by finalnie osiągnąć wynik na poziomie średniej krajowej. Pod koniec lipca 2021 roku po raz pierwszy w historii rejestrowanego bezrobocia dla miasta Świętochłowice stopa bezrobocia zrównała się ze średnią krajową, czyli 5,8%. Dla przykładu porównajmy stopy bezrobocia w latach poprzednich:

Stopa bezrobocia wg GUS w ostatnich latach:

2014: 14,7 proc.

2015: 12,1 proc.

2016: 10 proc.

2017: 8,2 proc.

2018: 7,3 proc.

Teraźniejszy wynik daje cień nadziei na lata kolejne. 

„Obecna sytuacja jest w głównej mierze zasługą pracowitości świętochłowiczan i codziennego trudu lokalnych przedsiębiorców. Dziękujemy za wszystko i zapraszamy do dalszej współpracy” – informuje świętochłowicki Powiatowy Urząd Pracy.

Warto także zerknąć na poniższe dane procentowe w poszczególnych powiatach województwa śląskiego. Dalej prym wiodą Katowice ze stopą procentową na poziomie 1,8%, z kolei ostatnie miejsce przypada naszym sąsiadom. W Bytomiu zarejestrowano stopę procentową na poziomie 9,4%.

PUP Świętochłowice stopa bezrobocia 2

czytaj więcej:

Strop okrzei 5

Pod ich mieszkaniem w Lipinach zawalił się piwniczny strop

Świętochłowice ul Katowicka tramwaj

Rząd wycofał się z jednego z covidowych obostrzeń

Sejmik tej kadencji, obecny zarząd, powinien wyznaczyć datę odejścia od spalania węgla w sektorze komunalnym - mówił Chełstowski

Zakaz ogrzewania domów węglem od 2028 roku?

Prezes MPGK

Stawki za odbiór odpadów rosną we wszystkich miastach....

Luzowanie

Od poniedziałku będzie można wchodzić do lasów i parków....

B689fad0280b286c898256c8d3b6ee9e XL

Podwyżki na „Skałce”

1

Maraton czytania