Informacje

Informacje

Ile straciły Świętochłowice na pandemii koronawirusa?

Pandemia koronawirusa uderzyła w budżety samorządów. Wszystkie miasta liczą straty i zaciskają pasa. Tak jest także w Świętochłowicach, gdzie dochody z podatku od osób fizycznych w kwietniu spadły o ponad połowę.

Dochody Świętochłowic z PIT spadły o ponad połowę

Jak informuje świętochłowicki magistrat spadek dochodów z tytułu udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych wyniósł 58,34%. W kwietniu ubiegłego roku do budżetu naszego z PIT wpłynęło 6.063.294 zł, a w tym tylko 3.537.301 zł.

Jakie straty zanotowały inne miasta?

Podobnie jest w innych miastach regionu. Katowice w kwietniu odnotowały spadek dochodów z PIT o 42%, a w przypadku CIT jest to aż 80%. W Chorzowie z podatków PIT i CIT za marzec 2020 r. wyniosły 6,1 mln złotych, a rok wcześniej było to 7,3 mln. Oznacza to spadek dochodów o 16%.

Jak podaje Związek Miast Polskich, na podstawie informacji z 80 samorządów, w marcu w porównaniu z rokiem ubiegłym dochody miast z tytułu podatku PIT spadły średnio o 15%, ale już w kwietniu to aż 40%! Jeżeli chodzi o podatek CIT w ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku do samorządowych budżetów wpłynęło o ponad 30% środków mniej. Związek Miast Polskich alarmuje, że w związku z tymi spadkami finansom miast grozi zapaść.

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search