Informacje

Informacje

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Śląsk. Był w Katowicach i w Chorzowie

Dziś, 2 maja 2021, w całym regionie odbywają się obchody związane z 100. rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego. W uroczystościach wziął także udział premier Mateusz Morawiecki, który złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach, oddając cześć uczestnikom tego wydarzenia. Podczas przemówienia w Parku Śląskim, na skwerze 100-lecia Powstań Śląskich, premier wspominał słowa bohatera Wojciecha Korfantego. 

Korfanty, już po odzyskaniu niepodległości mówił, że nie jest to Polska taka, o jakiej dokładnie marzyliśmy, ale nie ustajemy w wysiłkach, żeby była coraz lepsza, coraz bardziej sprawiedliwa i żeby była wielka mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w Chorzowie. 

Szef rządu zapewnił także, że słowa Wojciecha Korfantego są niezwykle inspirujące i ponadczasowe. 

- Inspirują także dziś do tego, aby nie tylko przyszłość była pielęgnowana i wielka, ale także, by wielka była przyszłość. Wielka przyszłość Śląska i wielka przyszłość Rzeczpospolitej - dodał premier. 

Na początku uroczystości, premier został powitany przez marszałka Jakuba Chełstowskiego, który podziękował za przybycie. W wydarzeniu brali udział także przedstawiciele służb mundurowych.

- Łatwo jest kochać ojczyznę, która jest wolna, bezpieczna, dostatnia, spokojna. Dużo trudniej jest kochać taką, która jest niespokojna, targana wieloma konfliktami, problemami, walcząca o wolność. Powstańcy śląscy kochali taką niepewną ojczyznę. Mieli wybór między pewnymi dostatnimi na tamte czasy Niemcami, dużo silniejszymi Niemcami, a praktycznie rodzącą się dopiero i niepewną Polską na mapie Europy, która inni nazywali wtedy państwem sezonowym - mówił szef rządu podczas wystąpienia w Parku Śląskim. 

Mateusz Morawiecki podkreślił także, że powstańców bez wątpienia łączyła wola walki i przekonanie, że dla ojczyzny warto walczyć, a nawet zginąć. Premier ocenił, że ponad 45 tys. gotowych do walki uczestników, potrafiło zorganizować się w walce. Przyznał, że strategia powstańców zasługuje na branie przykładu przez wychowanków dzisiejszych akademii wojskowych. Najważniejsza była idea, która przyświecała walczącym. Wiedzieli oni, że żeby Śląsk mógł pozostać Śląskiem, potrzebuje włączenia do terenów Polski. 

To dzięki ich staraniom przetrwała II Rzeczpospolita i dzięki ich staraniom dzisiaj tutaj też jesteśmy. Bo to właśnie ich wysiłek, ich wielki czyn doprowadził do tego, że uprzemysłowione tereny, bogate w zasoby naturalne, minerały, mogły należeć do Polski i stanowiły o podstawie gospodarczej II RP - przyznał Mateusz Morawiecki. 

Po wystąpieniu premiera nastąpiło uroczyste wciągnięcie na maszt biało-czerwonej flagi. Prezydent w asyście żołnierzy i przedstawicieli Lasów Państwowych zasadził także Dąb Papieski w pobliżu głównego wejścia do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. 

III Powstanie Śląskie miało na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Trwało ponad 2 miesiące, aż do 5 lipca. Losy regionu ważyły się od momentu odzyskania niepodległości w roku 1918. Od 1919 do 1921 roku, wybuchły aż trzy zrywy. III Powstanie było zorganizowane w porozumieniu z rządem, który na mocy traktatu wersalskiego wprawdzie nie mógł działać jawnie, ale udzielił tajnej pomocy. Łącznie w walkach poległo około 2 tys. Polaków. 

- Pamiętamy o ich przelanej krwi, odwadze, poświęceniu, wysiłku - mówił premier. 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search